Webnoviny - Svet

FTÁČNIK: Pokračujeme v motivácii v záujme čistoty

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 31. decembra (WEBNOVINY) – Bratislavská Petržalka chce aj v nasledujúcom roku pokračovať v stimulačných opatreniach pre zvyšovanie čistoty v mestskej časti. V rozhovore pre agentúru SITA to uviedol petržalský starosta Milan Ftáčnik. „Podaril sa nám veľký kus práce. Máme ostrovčeky čistoty, ktoré fungujú. Oproti minulému volebnému obdobiu mali opatrenia omnoho väčšiu odozvu,“ povedal Ftáčnik. Samospráva vyčlení v nasledujúcom roku 100-tisíc eur na budovanie, rozširovanie, uzamykanie a zastrešovanie kontajnerových stojísk. Záujemcovia môžu aj naďalej žiadať o účelovú dotáciu. Pri budovaní nových alebo rozširovaní existujúcich stojísk môže byť odsúhlasená dotácia do 60 % z vynaložených nákladov, maximálne však 2 656 €. V prípade uzamykania a zastrešovania môže dotácia dosiahnuť 50 % z týchto nákladov, maximálne však 830 €. Mesto totiž po dlhšom čase schválilo prenájom pozemkov pod stojiskami.

Doriešiť by sa mala ešte otázka dočisťovania okolia stojísk. Mesto trvá na tom, aby občania zodpovedali aj za čistotu v okolí stojísk, čo sa druhej strane nepozdáva. Pôvodne sa navrhovalo, aby občania dočisťovali okolie do troch metrov od stojiska, neskôr to mesto zmenilo na 1,5 metra. Podľa starostu sa teda musí mesto a mestská časť dohodnúť na tom, za čo bude občan zodpovedný. „Niekde sú kontajnery na ceste – na jednej strane je chodník, na druhej parkovisko. Za čo bude zodpovedný?“ pýta sa Ftáčnik. Poriadok podľa neho treba vniesť aj do vzťahov, v niektorých prípadoch totiž nepatrí stojisko nikomu, keďže sa v minulosti nepredalo spolu s bytmi.

Od apríla slúži Petržalčanom nový zberný dvor na Čapajevovej ulici, ktorý stál mestskú časť 75-tisíc eur. Otvorený je denne od 8:00 do 18:00. Občania sem môžu bezplatne priniesť objemný odpad ako drevený nábytok či okenné rámy, ale aj kovový odpad, elektrospotrebiče a pneumatiky. Zberný dvor však nie je určený na príjem komunálneho a biologicky rozložiteľného odpadu, teda lístia, trávy či uhynutých zvierat. Občania si taktiež môžu zaplatiť službu, ktorá im veľký odpad odvezie.

V teréne pracujú štyria inšpektori verejného poriadku, v budúcnosti ich počet chce mestská časť zvýšiť. Súčasný počet nepovažuje starosta za postačujúci pre mestskú časť. Argumentuje aj tým, že viac inšpektorov majú napríklad v Ružinove či Novom Meste. Občanom slúži aj Zelená linka s telefónnym číslom 02 / 68 286 853. Nah­lasovať tu môžu podnety týkajúce sa porušovania platných pravidiel pri udržiavaní čistoty a poriadku na verejných priestranstvách.

Problém s čistotou v Petržalke sa podľa starostu stal vypuklým v druhej polovici roka 2007, keď mestská organizácia OLO prestala dočisťovať okolie kontajnerových stojísk. „Ľudia boli zvyknutí, že mohli dať aj väčší odpad a OLO to zlikvidovalo. Nám začali vznikať kopy odpadov okolo kontajnerov,“ dodal Ftáčnik.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM