Futbalové MS 2018 sa uskutočnia v Rusku
WEBNOVINY.SK
Ruský minister športu a člen exekutívy FIFA Vitalij Mulko vpravo.Foto: SITA/APZÜRICH 2. decembra (WEBNOVINY) – Majstrovstvá sveta vo futbale v roku 2018 sa uskutočnia v Rusku. Vo štvrtok 2. decembra o tom rozhodol v tajnom hlasovaní 22-členný výkonný výbor Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) vo svojom sídle vo švajčiarskom Zürichu. Kandidatúra Ruska uspela v náročnom boji v konkurencii Anglicka, Portugalska so Španielskom a Belgicka s Holandskom.
Vizitka Ruska, dejiska futbalových majstrovstiev sveta v roku 2018:
RUSKO
Motto: „Pripravení inšpirovať“
Dôvody kandidatúry: Rusko nikdy nehostilo majstrovstvá sveta ani žiadny iný
veľký futbalový turnaj. Rusi cítia, že organizácia MS 2018 by pre
najväčšiu krajinu sveta znamenala veľmi veľa. Rusko je údajne pripravené
investovať do turnaja 10 biliónov dolárov.
Pozitíva: Izolovaná krajina by sa prvýkrát otvorila svetu, keďže vláda
sľúbila hráčom, funkcionárom, médiám a fanúšikom s platnými lístkami
vstup bez víz.
Negatíva: Problémom by mohla byť doprava medzi jednotlivými strediskami pre
ich veľkú vzdialenosť.
Najväčší futbalový úspech v histórii: víťazstvo na majstrovstvách
Európy v roku 1960
Najlepší a najznámejší futbalisti histórie a súčasnosti: Lev Jašin,
Rinat Dasajev, Andrej Aršavin
Predchádzajúce účasti na majstrovstvách sveta: 9×, najväčší
úspech – semifinále v roku 1966
Štadióny: uvažuje sa o 16 štadiónoch v 13 mestách, najväčšími
štadiónmi sú moskovské Lužniki (kapacita 80-tisíc) a Kirovov štadión
v Petrohrade (v rekonštrukcii, kapacita sa bude pohybovať okolo
62-tisíc)
Poradie v rebríčku FIFA: 13.
Kurz na víťazstvo (podľa stávkovej kancelárie William Hill): 1,90
Povedal o kandidatúre: Vitalij Mutko (ruský minister športu): „Futbal je
najpopulárnejší šport na svete, pre organizátora majstrovstiev musí
zanechať obrovské dedičstvo. Myslím si, že z tohto pohľadu má Rusko
náskok pred svojimi rivalmi.“
Reakcie slovenských zástupcov na štvrtkovú voľbu dejiska futbalových majstrovstiev sveta 2018, ktoré budú v Rusku
Ján Kováčik (prezident Slovenského futbalového zväzu): „Je veľmi dobré, že svetový šampionát v roku 2018 bude v Rusku. Táto krajina doteraz žiadne veľké futbalové podujatie neorganizovala. Vzhľadom na súčasnú úroveň najvyššej ruskej futbalovej súťaže a na obrovské investície, ktoré Rusi do futbalu v poslednom investovali, je však voľba dejiska majstrovstiev sveta v roku 2018 správna. Myslím si, že Rusko bude chcieť celému svetu ukázať, že si svetový šampionát zaslúži, preto určite všetko veľmi dobre a starostlivo zorganizuje.“
Víťaznú ruskú kandidatúru na MS 2018 podporila i Isinbajevová Dvadsaťsedemnásobná svetová rekordérka v skoku o žrdi Jelena Isinbajevová vo štvrtok osobne podporila kandidatúru Ruska na usporiadanie majstrovstiev sveta vo futbale v roku 2018. Dvadsaťosemročná dvojnásobná olympijská víťazka bola členkou oficiálnej delegácie vedenej vicepremiérom Ruska Igorom Šuvalovom, ktorá počas volieb prezentovala ruskú kandidatúru. O šampionát v roku 2018 sa uchádzali ešte aj Anglicko a spoločné kandidatúry Holandska s Belgickom a Španielska s Portugalskom.