Webnoviny - Svet

Galko vyzval Bašku, aby vrátil 200 tisíc € za letecké dni

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 15. februára (WEBNOVINY) – Minister obrany Ľubomír Galko (SaS) vyzval svojho predchodcu Jaroslava Bašku (Smer-SD), aby vrátil peniaze, ktoré podľa ministra v minulosti zbytočne minuli na letecké dni. „Aby darom vrátil z osobných prostriedkov 200 tisíc eur na účet ministerstva obrany,“ spresnil Galko na tlačovej besede. V rokoch 2009 a 2010 dostala zorganizovanie leteckých dní priamym zadaním jedna spoločnosť. Čo považujem za nehorázne, že v roku 2009 a 2010, nielenže toto podujatie organizovala súkromná spoločnosť, ale ešte bola aj dotovaná sumou 100 tisíc eur,“ vyhlásil Galko. Ten predčasom rozhodol, že na zorganizovanie tohtoročných leteckých dní vypíšu súťaž. Prihlásila sa aj spoločnosť, ktorá organizovala predchádzajúce dva ročníky s tým, že podujatie vie zorganizovať aj bez spomínanej dotácie. „Toto považujem za rukolapný dôkaz, že o tieto peniaze boli ukrátení vojaci, že tieto peniaze boli vyhodené von oknom,“ dodal Galko.

Minister Galko povedal, že výzvu Baškovi na vrátenie peňazí myslí vážne. Minister Baškovi garantuje, že za tieto peniaze kúpi 12 tisíc vojakom maskáčové košele s digitálnou potlačou. Galko si myslí, že Baška disponuje dostatkom peňazí, prípadne si môže na to požičať.

Baška sa peniaze vrátiť nechystá, myslí si, že dotácia bola použitá dobre. Zdôraznil, že súčasťou dohody s organizátorom bola aj propagácia rezortu obrany. Pre agentúru SITA podotkol, že letecké dni boli v rokoch 2009 a 2010 úspešné, mali vysokú úroveň, beznehodový priebeh, zúčastnili sa na nich hostia z cudziny a pozrieť sa na ne prišlo 50-tisíc ľudí. Exminister je zvedavý, ako letecké dni dopadnú tento rok po presune z júna na august. „Máme obavu, aby sa to neskončilo fiaskom. Bude nás zaujímať, akú úroveň budú mať letecké dni v Sliači a akí zahraniční partneri sa prídu predviesť,“ reagoval pre agentúru SITA.

Letecké dni budú tento rok v Sliači, kam presúvajú toto tradičné podujatie z Piešťan. Po verejnej súťaži sa mení aj organizátor podujatia. Päťčlenná komisia jednomyseľne vybrala za usporiadateľa tohto ročníka Slovenskú leteckú agentúru. Tá už v minulosti niektoré ročníky organizovala, prvé dva roky ich robievalo Ministerstvo obrany SR. Do súťaže sa prihlásili tri firmy.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM