Webnoviny - Svet

Gašparovič Rasmussenovi: Rozpočet na armádu je nepostačujúci

WEBNOVINY.SK

Sprava: Prezident SR Ivan Gašparovič a generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen počas prijatia generálneho tajomníka NATO prezidentom SR,Foto: SITA/Ľudovít VaniherBRATISLAVA 19. mája (WEBNOVINY) – Prezident Ivan Gašparovič sa generálnemu tajomníkovi NATO Andersovi Foghovi Rasmussenovi posťažoval, že rozpočet na obranu, ktorý parlament schvaľuje, je nedostačujúci. Vyhlásil to dnes na tlačovej besede po spoločnom stretnutí v Bratislave. Prezident tvrdí, že do budúcnosti by mal byť taký, aby Slovensko mohlo armádu modernizovať. Premiérka Iveta Radičová na rannom stretnutí s Rasmussenom povedala, že urobí všetko pre to, aby rozpočet na armádu bol dostatočný, a prezidenta to potešilo. Ak spoja sily prezident, vláda a parlament, Gašparovič verí, že dosiahnu zvýšenie. Rozpočet na obranu je národná zodpovednosť a obavy z klesajúceho rozpočtu nie sú len v prípade Slovenska, ale aj iných krajín. Rasmussen verí, že Slovensko si splní svoje záväzky. Znova spomenul tri oblasti, na ktorých dodržiavanie vyzval slovenskú vládu – zostať angažovaný, modernizovať a spolupracovať. Presne tieto podmienky vymenoval Rasmussen aj na stretnutí s premiérkou.

NATO má určený minimálny prah na rozpočet obrany – krajiny, ktoré dávajú viac ako dve percentá HDP sľúbili, že túto hodnotu zachovajú, tie, ktoré túto hranicu nedosahujú, zase sľúbili, že ďalej výdavky znižovať nebudú a naopak sa pokúsia priblížiť k dvom percentám. Aby sme udržali krok, nemôžeme donekonečna znižovať, konštatoval prezident. „Žiaľ, ešte nikdy sa nám nepodarilo dosiahnuť dve percentá,“ vyhlásil Gašparovič. Prezident verí, že tento rok je posledným rokom, keď Slovensko rozpočet pre armádu znižovalo alebo ponechávalo na rovnakej úrovni.

Gašparovič s Rasmussenom preberali všetky aktuálne otázky, hovorili o aliancii, pozícii Slovenska v aliancii či ďalšom rozvoji slovenských ozbrojených síl v mierových misiách nielen NATO, ale aj OSN. Na pretras prišla aj Líbya a otázka rozširovania aliancie na báze dobrovoľnosti, ako aj potreba spolupráce do budúcnosti s Ruskom aj EÚ, tvrdí Gašparovič.

NATO sa angažuje vo vojenskej operácii v Líbyi a ako tvrdí Rasmussen, už zaznamenali od začiatku operácie významný posun a významne obmedzili armádu režimu Muammara Kaddáfího a opozícia získala významné územia a režim sa každým dňom ocitá v stále väčšej izolácii. Nedávno vydal Medzinárodný trestný tribunál zatykače na vodcu a jeho blízkych spolupracovníkov a Rasmussen verí, že kombinácia vojenskej operácie s politickými krokmi povedú k zničeniu režimu. Rasmussen trval aj na tom, aby sa prijali politické kroky. Teraz „je na líbyjskom ľude, aby začali proces, ktorý povedie k slobode,“ vyhlásil Rasmussen.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM