Webnoviny - Svet

Gašparovičové slová pobúrili petičný výbor

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Nina Bednáriková BRATISLAVA 16. júla (WEBNOVINY) – Slová prezidenta Ivana Gašparoviča, že referendum iniciované stranou SaS vypísané na september nie je záväzné a je nepotrebné, pobúrili petičný výbor za vypísanie referenda. „Podobné vyjadrenie z úst človeka, ktorý má mandát priamo od voličov, považujeme za absolútne škandalózne,“ zareagoval na vyjadrenie hlavy štátu na dnešnej tlačovej besede člen petičného výboru Robert Mistrík. Ako podotkol, najvyšší ústavný činiteľ spochybnil najdemokratickejší inštitút, ktorý nám poskytuje ústava. Podľa Mistríka sa prezident snaží zbaviť zodpovednosti za vzniknutú situáciu. Zdôraznil, že v referende pokračujú a chystajú skromnú, no intenzívnu kampaň.

Podľa stanoviska predsedu parlamentného ústavnoprávneho výboru Radoslava Procházku sa platné výsledky referenda vyhlásia rovnako ako zákon, pričom ich po dobu troch rokov nie je možné zmeniť či zrušiť ani ústavným zákonom a neexistuje žiadny právne relevantný dôvod, prečo by práve tento spôsob výkonu štátnej moci mal mať nezáväznú podobu. „Referendum sa často zamieňa s plebiscitom,“ upozornil na tlačovej besede ústavný právnik Ján Drgonec, ktorý pripomenul, že kým referendum je záväzná forma rozhodovania, plebiscit je nezáväzné odporúčanie. „V podstate sa vytvára priestor pre to, aby za predpokladu, že by sa referendum konalo a prinieslo výsledky, tento výsledok nemusel byť záväzný,“ myslí si o niektorých vyhláseniach na adresu septembrového referenda. „S referendom tak ako je určené v Ústave SR sa musí spojiť právny účinok,“ zdôraznil. Návrh prijatý v referende podľa neho nepodlieha podpisu predsedu vlády, prezidenta a ani nerozhodujú o ňom poslanci Národnej rady SR. Návrh končí tým, že ho schváli potrebná väčšina voličov, ktorí sa zúčastnili na referende a nasleduje vyhlásenie v Zbierke zákonov.

Gašparovič 7. júla vyhlásil referendum iniciované SaS na 18. septembra. Občania sa v ňom vyjadria k šiestim otázkam – zrušeniu koncesionárskych poplatkov, obmedzeniu poslaneckej imunity, zníženiu počtu poslancov, stanoveniu maximálnej ceny vládnych limuzín, voľbám cez internet a zmene v tlačovom zákone. SaS, ktorá uspela vo voľbách, presadila štyri body referenda do programových téz novej stredopravej koalície SDKÚ-DS, SaS, KDH a Most-Híd. Podľa Mistríka prezident určením septembrového dátumu de facto zmaril referendum.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM