Webnoviny - Svet

Gelle s Vlčekom sa dostali do finále majstrovstiev sveta

WEBNOVINY.SK

SZEGED 18. augusta (WEBNOVINY) – Slovenskí reprezentanti v rýchlostnej kanoistike Peter Gelle s Erikom Vlčekom s obrovskou prevahou zvíťazili v semifinále K2 mužov na 1000 m na 39. majstrovstvách sveta v maďarskom Szegede a vybojovali si tak účasť v piatkovom finále.

Po polovici trate boli na druhom mieste, viedli Bielorusi Pavel Medvedev s Vitalijom Bialkom, potom však už ich tempu žiadna loď nestačila. Záver totálne vypustili a do cieľa už došli takmer iba zotrvačnosťou.

Napriek tomu mali pred Bielorusmi náskok viac ako jednej dĺžky lode, tretí prišli do cieľa olympijskí víťazi z Pekingu Švédi Marcus Oscarson a Henrik Nilsson.

„Nerátali sme s takouto dominanciou, skôr sme si mysleli, že to bude dramatické až do cieľa a bude sa rozhodovať v samom závere. Žiadna posádka sa nás však nedokázala držať. Finiš sme mali naozaj výborný,“ pochvaľoval si skúsenejší z dvojice Erik Vlček. „Bolo to naozaj výborné, celý čas sme sa cítili skvele. Po päťstovke sme dokázali ešte vystupňovať tempo. Je to doslova radosť jazdiť, keď človek cíti, že má dostatok síl,“ pridal sa „háčik“ lode Peter Gelle.

Výsledky – K2 muži na 1000 m: IV. semifinále: 1. Peter Gelle, Erik Vlček (SR) 3:12,822, 2. Pavel Medvedev, Vitalij Bialko (Biel.) 3:14,394, 3. Marcus Oscarson, Henrik Nilsson (Švéd.) 3:14,832

Po štarte sa netlačili dopredu, skôr vyčkávali, čo urobia súperi a kontrolovali si čelo. „Nechceli sme to prepáliť od začiatku. Prvú polovicu sme sa len držali najlepších, potom sme začali zvyšovať tempo. Už pred štartom sme si povedali, že posledných dvesto metrov pôjdeme, čo to dá. Nemuseli sme však siahnuť úplne na dno,“ vysvetľoval taktiku Erik Vlček. „Ja som takto jazdil už singla. Nešiel som od začiatku naplno, ale v závere som sa snažil súperov uštvať. Funguje to aj v deblovke. Keď človek vidí, ako súperi zaostávajú, dodáva mu to nové sily,“ doplnil ho Peter Gelle.

Chceli sme prekvapiť, asi sa nám to podariloslovenský kanoista Erik Vlček

V piatok čaká Erika Vlčeka náročný „trojboj“. Ráno najskôr rozjazdy K4 na 1000 m, potom pravdepodobne semifinále tej istej disciplíny a popoludní finále dvojkajaka. „Myslím si, že sme obidvaja veľmi dobre pripravení. Ja osobne sa cítim veľmi dobre, najlepšie za posledné roky. Zajtra to však bude pre mňa mimoriadne náročné. Cítim sa však na to, že by som to mohol zvládnuť,“ zdravo sebavedome vyhlásil Erik Vlček. Peter Gelle bude mať predpoludnie voľné.

„Určite usporím viac energie ako Erik. Dobre sa vyspím, poriadne sa naraňajkujem, potom nejaký ľahký obedík, možno pôjdem na chvíľu na vodu, no a potom vo finále viem, že budem musieť dať zo seba všetko,“ skonštatoval čoskoro 27-ročný rodák z Nových Zámkov, ktorý s kanoistikou začínal v Štúrove. Slovenská dvojica sa stala kandidátom na medailové umiestnenie. „Chceli sme prekvapiť, asi sa nám to podarilo,“ stroho skonštatoval Erik Vlček.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM