Webnoviny - Svet

Generálny tajomník NATO poďakoval Slovensku za Afganistan

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 23. apríla (WEBNOVINY) – Generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen v utorok po rokovaní s predsedom vlády SR Robertom Ficom v Bruseli poďakoval Slovensku za účasť v misii ISAF v Afganistane.

„Slovensko je hodnotný partner a spojenec, vaša armáda vykonáva veľmi kvalitné operácie v Afganistane,“ vyhlásil Rasmussen, ktorý sa za „neoceniteľnú úlohu Slovenska v tomto regióne“ Ficovi aj poďakoval.

Rasmussen zároveň pochválil slovenskú armádu, ktorá sa podľa jeho slov stáva efektívnejšou a nasaditeľnejšou. Premiér Fico šéfa NATO uistil, že Slovensko bude v Afganistane prítomné tak dlho, ako to bude potrebné.

„Slovensko ostáva zaviazané misiou v Afganistane spolu s ostatnými spojencami,“ konštatoval predseda vlády s tým, že je potrebné hľadať spôsoby, ako v ázijskom štáte pôsobiť aj po roku 2014, keď by zodpovednosť za krajinu mali do svojich rúk prebrať Afganci.

Robert Fico v súvislosti s tým pripomenul, že Afganistan je jednou z priorít našej oficiálnej rozvojovej pomoci.

Premiér tiež Rasmussena ubezpečil, že Severoatlantická aliancia ostáva jadrom slovenskej bezpečnosti.

„Som v Bruseli, aby som potvrdil naše záväzky ako členského štátu,“ povedal Fico, ktorý cítil silnú potrebu vyjadriť záujem Slovenska na ďalšom rozširovaní NATO.

„Slovenské skúsenosti ukazujú, že rozširovanie NATO je úžasným nástrojom, ako rozširovať bezpečnosť vo svete,“ dodal. Rasmussen oznámil, že na májovom summite NATO v americkom Chicagu aliancia vyšle do sveta jasný signál. „Dvere do NATO sú otvorené,“ zdôraznil generálny tajomník.

Premiér Fico, ktorého v Bruseli sprevádza minister financií Peter Kažimír a minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, sa v utorok stretne aj s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom, predsedom Európskeho parlamentu Martinom Schulzom a viceprezidentom Európskej komisie Marošom Šefčovičom.

Slovenská delegácia sa bude snažiť oboznámiť Európsku komisiu najmä s ekonomickými zámermi vlády, vrátane krokov v konsolidačnom úsilí a pri podpore procesu Stratégie EU 2020.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM