Webnoviny - Svet

Globálnu ekonomika podľa šéfa MMF zaťažujú nerovnováhy

WEBNOVINY.SK

Dominique Strauss-KahnFoto: SINGAPUR 1. februára (WEBNOVINY) – Svetovú ekonomiku napriek zlepšeniam stále zaťažujú problémy ako vysoká nezamestnanosť a inflácia, čo môže viesť k rastu protekcionizmu v medzinárodnom obchode až sociálnym nepokojom, vyhlásil v utorok šéf Medzinárodného menového fondu (MMF) Dominique Strauss-Kahn.

Globálne nerovnováhy, ktoré boli charakteristické v predkrízovom období, sa znova objavujú, povedal Strauss-Kahn počas návštevy Singapuru. Šéf MMF pripomenul, že motorom rastu ekonomík s veľkými externými nerovnováhami, ako je USA, je stále domáci dopyt a rast ekonomík s veľkými externými prebytkami, ako Čína a Nemecko, naďalej poháňa export. Nerovnováhy môžu viest k rastúcemu protekcionizmu v medzinárodnom obchode a financiách. Napätia vo vnútri krajín môžu spôsobiť sociálnu a politickú nestabilitu, až vojnu, varoval šéf MMF. Vyspelé ekonomiky charakterizuje vysoká nezamestnanosť a zadlženie domácnosti, čo bráni zotaveniu domácej spotreby, bez ktorého nie je možné udržateľné zotavenie, zdôraznil Strauss-Kahn.

Rastúce ceny potravín a palív v posledných mesiacoch zasiahli najmä chudobnejšie krajiny a boli jedným z faktorov za nepokojmi v Egypte a v Tunisku, kde si masové protesty obyvateľstva vynútili odchod úradujúceho prezidenta. V posledných mesiacoch sa tiež vystupňovali obavy z rastúcich verejných dlhov v rozvinutých krajinách, čo viedlo minulý týždeň k zníženiu úverového ratingu Japonska a hrozbe negatívneho výhľadu pre rating USA.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM