Webnoviny - Svet

Gogola spoločným kandidátom pravice na primátora B. Bystrice

WEBNOVINY.SK

Kandidát na primátora Banskej Bystrice Peter Gogola (uprostred), Martin Baník (vľavo) a Zdenko Haring počas tlačovej konferencie, na ktorej M. Baník a Z. Haring oznámili, že sa vzdávajú kandidatúry a v komunálnych voľbách budú podporovať P. Gogolu. Foto: SITA/Dušan HeinBANSKÁ BYSTRICA 17. novembra (WEBNOVINY) – Počet kandidátov na post primátora Banskej Bystrice sa zníži zo ôsmich na šesť. Kandidáti Zdenko Haring (nezávislý) a Martin Baník (SDKÚ-DS – SaS – KDS) odstupujú a v ďalšej kampani budú na post primátora podporovať nezávislého kandidáta Petra Gogolu. Všetci traja o tom informovali na dnešnej spoločnej tlačovej besede.

Ako uviedol Baník, rozhodli sa odložiť osobné a stranícke ambície a spojiť sily, aby porazili arogantnosť, rabovačku a nekompetentnosť v riadení mesta. „Na diskusných fórach, na ktorých sme sa doteraz zúčastnili, sme sa bližšie spoznali a zistili sme, že máme veľa spoločného. Rozhodli sme sa vytvoriť občiansko-pravicový trojblok, ktorý bude slušnou alternatívou súčasným mocipánom na radnici,“ povedal Baník s tým, že sa stáva súčasťou Gogolovho tímu. Dodal, že pri rozhodovaní, kto z trojice bude spoločným stredopravým kandidátom, brali do úvahy prieskumy verejnej mienky, podľa ktorých má Gogola najväčší voličský potenciál. „Preferencie Ľubomíra Vážneho sú také silné, že sa musíme spojiť. Volebnú matematiku neoklameme a Peter Gogola má väčšie šance získať nerozhodnutých voličov,“ povedal Baník. Doplnil, že chcú osloviť najmä voličov, ktorí sú rozhodnutí voliť, ale nie sú ešte rozhodnutí koho budú voliť, ktorých je podľa prieskumov zhruba 30 percent. Rozhodnutie podporiť Gogolu konzultoval Baník v utorok aj so svojím straníckym šéfom Mikulášom Dzurindom.

Podľa Gogolu je symbolické, že práve 17. novembra, na výročie víťazstva demokracie, oznámili stredopraví kandidáti svoje zjednotenie. „Moji donedávna súperi prejavili obrovskú, až štátnickú zodpovednosť – povýšili náš spoločný záujem nad svoj osobný záujem. Vyriešili sme problém, ktorý trápil všetkých pravicových voličov, a to roztrieštenosť hlasov pre viacerých kandidátov,“ vyhlásil Gogola. Pripomenul, že hoci je nezávislým kandidátom, má v súčasnosti podporu všetkých vládnych strán – SDKÚ-DS, SaS, Most-Híd a KDH – a očakáva, že ho podporia aj strany KDS a OKS, ktoré dosiaľ podporovali Baníka. „Sme ľudia pravicového zmýšľania, máme súlad v programoch, lebo sme rovnako hodnotovo orientovaní. Je však potrebné mobilizovať voličov, aby sa nespoliehali na to, že je vec hotová. Potrebujeme intenzívne komunikovať, že je tu jeden spoločný stredopravý kandidát,“ povedal Gogola.

O post primátora Banskej Bystrice sa okrem Gogolu uchádzajú ešte Ivan Apfel (nezávislý), Milan Kepeňa (Slobodné fórum), Marian Kotleba (Ľudová strana Naše Slovensko), Jozef Sásik (Slovenská ľudová strana) a Ľubomír Vážny (kandidát koalície strán Smer-SD – ĽS-HZDS – SNS). Súčasný primátor Ivan Saktor nekandiduje.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM