Webnoviny - Svet

Golf a ragby v programe OH, loboval aj Tiger Woods

WEBNOVINY.SK

KODAŇ 9. októbra (WEBNOVINY) – Členovia Medzinárodného olympijského výboru (MOV) na 121. zasadnutí v Kodani rozhodli, že v programe olympijských hier v roku 2016 v brazílskom Riu de Janeiro budú aj golf a tzv. sedmičkové ragby. Oba športy dostali v hlasovaní potrebnú nadpolovičnú väčšinu – za golf bolo 63 delegátov (27 proti, 2 nehlasovali), za ragby dokonca až 81 (8 proti, 1 nehlasoval). Členovia MOV tak akceptovali augustové odporúčanie exekutívy MOV, ktorá zo sedmičky adeptov (okrem golfu a ragby ešte aj karate, športy na kolieskových korčuliach, squash, bejzbal, softbal) vybrala práve spomenuté dve odvetvia. Celkovo tak bude na OH 2016 až 28 športov, o dva viac ako v roku 2012 v Londýne.

Ragby bolo naposledy v olympijskom programe v roku 1924 (celkovo štyrikrát v období 1900 – 1924, posledným víťazom boli hráči USA), avšak v tzv. pätnástkovom formáte. V tzv. sedmičkovom ragby sa na olympiáde v Riu de Janeiro predstaví na štvordňovom turnaji po 12 mužských a ženských družstiev. Jeden zápas v sedmičkovom ragby trvá dvakrát sedem minút, polčasová prestávka je minútová. Na ihrisku s rozmermi 110×70 m je z jedného mužstva sedem hráčov, ďalších päť môže striedať. Do tzv. mlyna chodia z každého tímu po traja ragbysti.

Golf ponúkne na OH 2016 turnaje na 72 jamiek a formát so 60 účastníkmi v mužskom aj ženskom turnaji. V prípade rovnosti úderov rozhodne o medailistoch trojjamkový „rozstrel“. Olympijskú miestenku by malo zabezpečenú 15 najlepších hráčov sveta. Aby si golf otvoril cestu pod päť kruhov, zaviedol vlani systém dopingového testovania. Golfisti sa predstavili už na OH 1900 v Paríži a aj o štyri roky neskôr v St. Louis, kde sa hrala aj tímová súťaž.

Na piatkovej 20-minútovej kodanskej prezentácii sa za golf prihovoril aj najlepší svetový golfista Tiger Woods. „Ak prijmete návrh na zaradenie nášho športu do olympijského programu, potom by som si na tomto turnaji rád zahral aj ja,“ odkázal členom MOV z videonahrávky najlepšie zarábajúci svetový športovec. „Na svete sú milióny mladých golfistov, ktorí by radi reprezentovali svoje krajiny a pre každého z nich by to bola obrovská česť, keby sa stal olympionikom.“ Výkonný riaditeľ Medzinárodnej golfovej federácie Ty Votaw zdôraznil, že sa prihovára v mene 60 miliónov golfistov na celom svete a vyjadril nádej, že sa tento populárny šport vráti do olympijskej rodiny. Na zasadnutí MOV v Kodani sa osobne zúčastnili aj špičkoví golfisti – za mužov Padraig Harrington a za ženy veľká nádej toho športu Michelle Wieová. Za ragby lobovali viacerí poprední hráči a najvyšší funkcionári, ktorí označili sedmičkovú verziu svojho športu za modernú, perspektívnu, vhodnú pre televízie, sponzorov a najmä fanúšikov.

Výsledky piatkových volieb dvoch nových športov do programu OH označili svetové agentúry aj za víťazstvo novozvoleného prezidenta MOV Jacquesa Roggeho. „Čas ukáže, že vaše rozhodnutie bolo veľmi múdre,“ reagoval Belgičan na znovuzaradenie golfu a ragby do programu.

Niektorým členom MOV sa však nepozdávalo, že sa hlasovalo iba o dvoch športoch, ktoré odporučila exekutíva MOV, a chceli hlasovať o všetkých siedmich. Kanaďan Dick Pound sa ešte pred voľbou posťažoval, že doposiaľ nik nevysvetlil, prečo dostali golf a ragby prednosť pred zvyšnými piatimi odvetviami. „Nie je to férové a vzhľadom na spôsob, ako sa to urobilo, ani transparentné,“ zdôraznil Pound.

SITA, AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM