Webnoviny - Svet

Goran Bregović si prevzal Cenu prezidenta festivalu

WEBNOVINY.SK

Goran BregovićFoto: SITA/Nina BednárikováBRA­TISLAVA 4. júla (SITA/MEDIAFAX) – Balkánsky hudobník Goran Bregović si v nedeľu večer na 46. ročníku Medzinárodného filmového festivalu Karlovy Vary prevzal z rúk Jiřího Bartošku Cenu prezidenta festivalu. Stalo sa tak na pódiu karlovarského Letného kina, kde 61-ročný hudobník následne odohral koncert na podporu nadácie Krása Pomoci, ktorej patrónkou je bývalá Miss World Taťána Kuchařová.

„Nie je časté, aby sa charita spojila s krásou. Taťána to ale dokázala,“ vyhlásil na úvod svojho koncertu Bregović a následne Kuchařovej poďakoval za pozvanie a tiež za jej prácu pre nadáciu. Koncert skladateľa filmovej hudby uviedol moderátor festivalu Marek Eben, ktorý Bregovićovu hudbu prirovnal ku kombinácii tvorby Josefa Zímu a Iron Maiden. Bregović sa v Karlových Varoch predstavil so svojím Svadobným a pohrebných orchestrom, pričom ako predkapely vystúpili formácie Goodfellas a Gipsy.cz.

Bregović je rodákom zo Sarajeva, pričom jeho otec je Chorvát a matka Srbka. Známym sa stal predovšetkým skladbami, ktoré zložil pre filmy Emira Kusturicu, konkrétne Dom obesenca (1988), Arizonský sen (1993) a Underground (1995). V roku 1995 získal na Medzinárodnom filmovom festivale v Cannes Zlatú palmu.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM