Webnoviny - Svet

Gorilí protest proti Pente nebude, chystá sa celoslovenský

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 14. februára (WEBNOVINY) – Nedeľňajší protest proti kauze Gorila sa síce konať nebude, ale to neznamená, že protesty v uliciach sa skončili.

Ako pre agentúru SITA uviedol spoluorganizátor protestov Peter Pčolinský, v pláne sú ďalšie protesty, teraz sa však sústreďujú na celoslovenský protest proti Gorilám, ktorý sa má uskutočniť deň pred voľbami 9. marca na námestí SNP v Bratislave so začiatkom o 15-tej hodine.

„Keďže nám je jasné, že ani zmenou vlády po voľbách sa nič zásadné nezmení, naše odhodlanie zmeniť tento štát pre občana voľbami sa v žiadnom prípade neskončí!“ uviedol Pčolinský.

Choďte voliť, vyzýva organizátor

Podľa Pčolinského budú po voľbách opäť vládnuť nové Gorily, ktoré si deň po voľbách začnú deliť sféry vplyvu. Napriek tomu vyzýva občanov, aby šli voliť, pokiaľ chcú mať právo kritizovať. „Ak nepôjdeme voliť, nemáme právo súdiť,“ vysvetľuje Pčolinský. Na otázku koho voliť, odpovedá, že treba počúvať vlastné svedomie, overiť si zásadné fakty a voliť premyslene. Vystríha pred tým, aby sme opätovne zvolili Gorily, ktoré si tu robia, čo sa im zachce, 20 rokov. Pčolinský opätovne vyhlásil, že ich neriadi žiadna politická strana alebo hnutie. „Akékoľvek úvahy týmto smerom sú len konšpiračné teórie ľudí, ktorých jediným cieľom je odviesť pozornosť od aktérov kauzy Gorila a odradiť ľudí na protestoch. Nie sme členmi žiadnej strany a nepreferujeme a nebudeme podporovať žiadnu konkrétnu stranu,“ povedal.

Regionálni organizátori protestov sa spoja

V súvislosti s požiadavkami, ktoré organizátori protestov predložili, Pčolinský zareagoval, že boli v posledných dňoch vystavení kritike, že nedali na stôl konkrétne požiadavky, respektíve že ich menia. Pčolinský poznamenal, že počas prvého protestu žiadali vyšetrenie kauzy Gorila, vyvodenie trestnoprávnej zodpovednosti aktérov kauzy a odstúpenie politikov zo straníckych a politických funkcií, ktorí sú spomínaní v spise Gorila. Protesty však ako tvrdí, ukázali, že problémov je oveľa viac.

„Denne nám chodia stovky až tisíce podnetov zo všetkých strán, a snažíme sa po diskusii s odborníkmi v oblasti práva, ekonómie a ďalších oblastí, rozšíriť rozsah požadovaných zmien. Mrzí nás, že sme sčasti podľahli tlakom na úpravu požiadaviek, ale základ ostáva ten istý,“ skonštatoval.

Dodal, že v stredu 15. februára sa v Bratislave uskutoční celoslovenské stretnutie organizátorov protestov a ďalších pozvaných hostí, ktorého cieľom bude zosúladenie základných téz, smerovanie a stratégia ďalších aktivít, ako aj kooperácia regiónov v zmysle vytvorenia diskusných stretnutí po celom Slovensku. V nasledujúcich dňoch chcú aj vyzývať občanov, aby podporili petíciu za vypísanie referenda, ktoré podľa organizátorov protestov môže zmeniť „túto za 23 rokov rozkradnutú a skorumpovanú spoločnosť na niečo, čo bude slúžiť občanom a nie stranám“.

Organizátori vyzvali politikov k diskusii

Pčolinský politikom odkazuje, aby sa prestali tváriť, ako keby protesty podporovali, a že súcitia s ľuďmi, pretože podľa neho nemajú ani predstavu o tom, ako ťažko sa žije bežným ľuďom. Ostro poukazuje na to, aby si politici uvedomili, že to boli ľudia, ktorí im dali dôveru a mandát, aby ich zastupovali a hájili záujmy občana a nie svoje vlastné. „Ako si dovolí nejaký predseda strany povedať, že ľudia nerozumejú politike a zákonom?“ pýta sa. Dodáva, že politici si majú uvedomiť, že dostali moc od ľudí a tí im ju môžu kedykoľvek aj zobrať.

Organizátori opätovne vyzývajú predsedov a predstaviteľov politických strán na verejnú diskusiu o stave spoločnosti. Pčolinský ich žiada, aby prestali organizátorov ignorovať a tváriť sa, že sa nič nedeje. Dodáva, že doteraz dostali len jedinú ponuku a to do RTVS na diskusnú reláciu v stredu večer, ktorú prijali.

V súvislosti s odchodom niekoľkých členov z organizačného tímu Pčolinský vyhlásil, že títo ľudia – až na jedného – nikdy neboli organizátormi protestov, a preto nie je na mieste vyjadrenie, že sa rozdelili. „Jedinou osobou, ktorá bola v tíme niekoľko dní, je Stanislava Červeňová, ktorú sme vylúčili, pretože sa preukázalo, a čo aj sama priznala, že má bližšie nešpecifikovaný vzťah s bývalým policajtom Jánom Rejdom, ktorý vystupuje v spise Gorila, a ktorý nedávno bol na kandidátke istej politickej strany,“ skonštatoval. Červeňová podľa Pčolinského stratila dôveru organizačného tímu, a preto ju vylúčili.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM