Webnoviny - Svet

Gorily za mreže nepôjdu, súdy sú podplatené, tvrdí Nicholson

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Investigatívny novinár Tom Nicholson očakáva, že do konca roka padne v kauze Gorila ďalšie obvinenie.

Neverí však, že aktéri kauzy skončia za mrežami.

„Môžeme čakať, že padne nejaké obvinenie, ale problém bude prokuratúra a súdy, ktoré nielenže sú veľmi pomalé, ale tá druhá strana do nich vliala toľko peňazí, že je problém naraziť na sudcu, ktorý nie je podplatený,“ povedal agentúre SITA Nicholson.

V bratislavskom kníhkupectve Panta Rhei vo štvrtok prezentoval svoju knihu s názvom Gorila.

Gašpar si nemôže dovoliť to ignorovať

Polícia pod vedením Jaroslava Spišiaka dosiahla podľa Nicholsona v kauze určitý progres a nazbierané informácie odovzdala novému policajnému prezidentovi Tiborovi Gašparovi. „On si nemôže dovoliť to úplne ignorovať a nechať tak,“ nazdáva sa Nicholson.

Ako dodal, dôkazná situácia je však veľmi ťažká, chýbajú originálne audio nahrávky a druhá strana disponuje veľkou silou.

„Som teda skeptický,“ dodal. Je však rád, že kniha mu konečne vyšla. „Aj preto, že zostalo po tej kauze aj niečo iné, než len prázdne námestia a otázky typu, že o čom to celé bolo,“ uzavrel.

Obrazom: Na šiestom proteste Gorila lietali vajíčka, delobuchy aj slzný plyn

O knihu musel bojovať

Kanadsko-slovenský novinár Tom Nicholson mohol knihu o Gorile vydať aj dávnejšie.

Začiatkom februára však predbežným opatrením vydanie zastavil sudca Okresného súdu Bratislava I Branislav Král na základe žiadosti spolumajiteľa spoločnosti Penta Jaroslava Haščáka, ktorého meno sa objavuje v medializovanom spise Gorila. V júni krajský súd predbežný zákaz zrušil.

Dokumenty s názvom Gorila a Gorila 1 vypovedajú o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou. Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.

Hoci sa potvrdilo, že akciu s názvom Gorila SIS skutočne zrealizovala, pravosť spisov zverejnených na internete nie je dokázaná, naopak, viacerí aktéri figurujúci v dokumentoch autenticitu informácií spochybnili.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM