Zo zahraničia

Graffiti namierené proti SLOVÁKOM! Nenávistný nápis v Srbsku POBÚRIL viaceré organizácie

Svetové združenie Slovákov v zahraničí (SZSZ) a ďalšie organizácie vyjadrili znepokojenie nad grafitami v srbskej obci Kysáč.

Ilustračný obrázok k článku Graffiti namierené proti SLOVÁKOM! Nenávistný nápis v Srbsku POBÚRIL viaceré organizácie
Zdroj: pixabay.com

Ich text bol namierený voči Slovákom. TASR o tom v piatok informoval predseda SZSZ Vladimír Skalský. SZSZ oznámilo, že v prevažne slovenskej dedine Kysáč vo Vojvodine na severe Srbska sa v noci na štvrtok objavil nápis „Princip, ubi Slovaka“ (Princíp, zabi Slováka). Podľa SZSZ to vyvolalo „pobúrenie“ medzi obyvateľmi Kysáča a v slovenskej verejnosti v Srbsku.

SZSZ vyzvalo srbské orgány, aby takéto výzvy „v zárodku“ odsúdili.

„Bohužiaľ, v nervóznej atmosfére ostatných rokov sme zaznamenali občasné poľutovaniahodné prejavy intolerancie, ktorých najkrikľavejšou ilustráciou je toto grafiti,“ uviedol Skalský. Podľa neho nejde „len o týchto niekoľko slov na miestnom múriku“, ale o odsúdenie neblahej tendencie.

Slová nenávisti

„Súčasne Svetové združenie Slovákov v zahraničí vyjadrilo presvedčenie, že orgány Slovenskej republiky sa účinne zastanú slovenskej enklávy v Srbsku aj prostredníctvom zastupiteľského úradu,“ uviedlo SZSZ.

Predstavitelia Matice slovenskej v Srbsku (MSS) vo svojom vyjadrení odsúdili „prejavy nenávisti, násilia a akúkoľvek formu neprimeraného správania voči všetkým príslušníkom slovenského národa, ktorí žijú vo Vojvodine a Srbsku“.

Národnostná rada slovenskej národnostnej menšiny (NRSNM) v Srbsku tiež odsúdila akékoľvek vyhrážky, ktoré majú za cieľ vniesť nepokoj medzi ľudí.

„(V Kysáči) sa po stáročia pestujú a rozvíjajú dobré susedské vzťahy a multikulturalizmus, kde existuje dobrá spolupráca a práca s kompetentnými inštitúciami, čo sa prejavuje aj v podpore ďalšieho rozvoja, zachovávania a pestovania tradície, kultúry a zachovávania slovenského jazyka a písma,“ uviedla predsedníčka MRSNM v Srbsku Dušanka Petráková.

Ilustračné foto

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM