Webnoviny - Svet

Grand Prix bratislavského festivalu získal film Agáty

WEBNOVINY.SK

ODPORÚČAME: O pani Kolníkovej by som napísal aj seriál, povedal Štepka MFF Bratislava bude pokračovať Festivalovými dňami Režisér Jan Svěrák chce pracovať v normálnom prostredí Bratislavský filmový festival otvorí Polnoc v Paríži BRATISLAVA 10. novembra (WEBNOVINY) – Grand Prix za najlepší film získala od hlavnej poroty 13. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava argentínska snímka Agáty režiséra Pabla Giorgelliho. Rozhodla o tom porota, ktorá pracovala v zložení: scenárista a profesor filmu na Bostonskej univerzite John Bernstein, izraelská filmová teoretička Daniella Tourgeman, britský filmový producent Simon Perry, taliansky filmový kritik a novinár Francesco Di Pace a slovenská herečka Zuzana Kanócz.

Rozhodovanie poroty o Grand Prix bolo podľa slov Johna Bernsteina rýchle. Snímka je podľa nich „neobyčajným zážitkom, kde sa herectvo s kamerou snúbi do jedinečného filmu. Tak málo dialógov prezrádza tak veľa a zároveň zobrazuje ľudskú srdečnosť len málokedy vídanú v režisérskych prvotinách.“ Táto dráma tiež získala cenu FIPRESCI. „Vždy je pekné získať cenu od filmových kritikov. Chcem tiež poďakovať bratislavskému festivalu za to, že môj film pozvali do súťaže,“ povedal vo svojom prvom videu večera režisér Pablo Giorgelli.

Neskôr sa opäť dostal k slovu po vyhlásení Grand Prix, za ktorú poďakoval porote i festivalu. „To som zase ja. Neviem, čo povedať. Ako už viete, hovorím po anglicky ako Tarzan. Rád by som poďakoval porote a filmovému festivalu. Som z tejto krásnej, úžasnej ceny veľmi veľmi šťastný. Je to pre mňa veľká pocta,“ povedal.

Cenu pre najlepšieho režiséra udelili francúzskemu tvorcovi Vincentovi Garenqovi za film Obvinený (2011). „Režijná virtuozita zručnej kombinácie nekompromisne intenzívnych pohybov kamery a strohého strihu vytvára takmer dokonalú polohu nekompromisného a odvážneho dramatického výrazu,“ zdôvodnil rozhodnutie Francesco Di Pace. Najlepšou herečkou sa stala Dánka Iben Hjejle za „živé zobrazenie trýznenej duše smútiacej matky zmietanej uprostred odopierania prostredníctvom majstrovského hereckého stvárnenia hĺbky a nuáns, ktoré spolu tvoria nezabudnuteľný herecký výkon“ vo filme Stockholm East (2011).

Cenu pre najlepšieho herca udelili Ivanovi Trojanovi za výkon vo filme Viditeľný svet (2011) Petra Krištúfka. Dôvodom bol podľa Zuzany Kanócz „nezabudnuteľný herecký výkon postavy, ktorú milujeme, aby sme ju nenávideli a opovrhovali ňou. Zároveň sme však zvádzaní čistou silou jeho imaginárneho a zvrhlého univerza.“ Ocenenie za českého herca prevzal režisér Krištúfek, ktorý prezradil, že ide o Trojanovu prvú sólovú festivalovú cenu za herecký výkon a „bude sa iste krásne vynímať medzi jeho štyrmi Českými levmi v obývačke na skrini“.

Cenu študentskej poroty získala francúzska snímka 17 dievčat (2011) režisérok Delphine a Muriel Coulinových. „Tento film sa nám páčil, pretože je sviežou limonádou namiešanou z dievčenskej vzbury s jemne trpkou príchuťou na konci. C’est la vie,“ zdôvodnila Lenka Šturmankinová rozhodnutie poroty, ktorá svojho favorita vyberala zo Súťaže prvých a druhých hraných filmov.

Cenu za najlepší krátky film získala snímka Nedele (2011) belgického režiséra Valéryho Rosiera. „Cenu sme sa rozhodli udeliť pre zvláštny filmový rytmus a rámovanie každého záberu, ktorými prenikavo zachytáva človeka a jeho prežívanie obyčajného nedeľného dňa štýlom balansujúcim medzi humorom a melanchóliou,“ zdôvodnil za porotu súťaže krátkych filmov rozhodnutie šéfredaktor časopisu Kino-Ikon Martin Kaňuch.

Za najlepší dokumentárny film vyhlásili mexickú snímku Nočný strážnik (2011) Natalie Almada. Pre túto snímku sa porota dokumentárnych filmov rozhodla preto, „že nám ukazuje ako dlho trvá, kým sa pokropí zaprášená cesta do neba“, vysvetlil minuloročný víťaz tejto ceny, argentínsky filmár Alberto Herskovits.

Po prvý raz v histórii festivalu odovzdali aj Cenu UniCredit bank za divácky najúspešnejší slovenský film, o ktorú sa podelili snímky Prach a ligot (2011) Michaely Čopíkovej a Dom (2011) Zuzany Liovej. Obe režisérky sú však v súčasnosti v zahraničí a na záverečnom ceremoniáli festivalu, kde ocenenia vyhlasovali, sa nemohli zúčastniť.

Cenu divákov získala romantická dráma Dokonalý súlad (2011) britského režiséra Davida Mackenzieho.

Hudobný skladateľ Michal Novinski si odniesol špeciálnu cenu Film Europe Award, ktorú spoločne udeľujú Film Europe Media Company a MFF Bratislava „za úspešnú prezentáciu slovenského filmového umenia v zahraničí“.

Okrem toho počas festivalu odovzdali ocenenie „za umeleckú výnimočnosť vo svetovej kinematografii“, ktoré si osobne prevzal rodinný tandem Jan a Zdeněk Svěrákovci.

Počas otváracieho ceremoniálu tiež organizátori festivalu predstavili ďalšieho umelca, ktorého meno pribudne na bratislavský Filmový chodník slávy. Herec Jozef Adamovič, ktorému plaketu symbolicky odovzdala prezidentka festivalu Mária Reháková, sa za túto poctu poďakoval s tým, že to považuje za jedno z najvýznamnejších ocenení, aké dostal. Plaketu na chodník pred divadlo umiestnia na budúci rok na začiatku bratislavského kultúrneho leta.

Návštevnosť 13. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Bratislava dosiahla podľa slov moderátora večera Petra Kočiša 18200 divákov, premietlo sa 140 filmov, počet predstavení bol 164 a navštívilo ho 43 hostí.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM