Webnoviny - Svet

Grécko už rokuje o znížení dlhu, potvrdil Papandréou

WEBNOVINY.SK

ATÉNY 13. októbra (WEBNOVINY) – Grécky premiér Georgíos Papandréou v stredu potvrdil, že Atény už s partnermi v eurozóne rokuje o znížení svojho dlhu. „O zmiernení tohto dlhu rokujeme všetkými možnými spôsobmi. Sú to náročné rokovania o veľkom probléme,“ povedal bez ďalších podrobností Papandréou na stretnutí jeho vládneho kabinetu.

Grécko podľa neho očakáva, že nadchádzajúce vrcholové schôdzky predstaviteľov eurozóny a skupiny krajín G20 prinesú dohodu o zásadných opatreniach v boji proti dlhovej kríze. Za základ dohody považuje závery júlového summitu EÚ, ktorá počíta s ďalšou pomocou pre zadlženú krajinu vrátane účasti súkromných investorov.

"Dúfajme, že tieto rozhodnutia prinesú definitívne riešenie problémov eurozóny a neistoty, v ktorej sa nachádza Grécko,“ povedal Papandréou v súvislosti so summitom lídrov EÚ, ktorý sa uskutoční 23. októbra a stretnutím skupiny G20 plánovanom na začiatok novembra.

Agentúra Reuters medzitým informovala, že členské štáty eurozóny vyzvú svoje banky, aby prijali straty do výšky 50 percent nominálnej hodnoty gréckeho dlhu, ktorý držia vo svojich portfóliách. Rokuje sa o znížení hodnoty dlhu v rozpätí od 30 do 50 percent, čo je výrazne viac ako 21 percent, s ktorými počíta dohoda z júlového summitu EÚ, informovala agentúra, pričom sa odvolávala na nešpecifikované zdroje v menovej únii.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM