Svet Zo zahraničia

Grécko zasiahla vlna štrajkov: Trajekty zostali v prístavoch, FOTO

Viaceré sektory v Grécku zasiahli v utorok rozsiahle štrajky na protest proti ďalším úsporným opatreniam a privatizácii.

Ilustračný obrázok k článku Grécko zasiahla vlna štrajkov: Trajekty zostali v prístavoch, FOTO
5
Galéria
Zdroj: TASR

Akcie organizované štátnozamestna­neckými a komunistickými odbormi (ADEDY, PAME) sú prvými tohto rozmeru od júlového nástupu konzervatívnej vlády na čele s premiérom Kyriakosom Mitsotakisom.

Najhoršie postihnutý je sektor dopravy, pričom všetky trajekty zostali v prístavoch a na niekoľko hodín bola prerušená i premávka na linkách mestskej hromadnej dopravy v Aténach.

Okrem toho sa štrajkuje vo všetkých štátnych školách a úradoch, informovala tlačová agentúra DPA s odkazom na správy gréckej štátnej televízie (ERT).

Okolo poludnia sa majú štrajkujúci v Aténach a iných mestách zísť na demonštráciách.

Konzervatívec Kyriakos Mitsotakis vystriedal začiatkom júla dovtedajšieho ľavicového premiéra Alexisa Tsiprasa s prísľubom, že bude bojovať proti byrokracii a podporovať privatizáciu. Odbory vyjadrujú obavy z prepúšťania, hoci to Mitsotakisova vláda vylučuje.

Nová vláda chce taktiež obmedziť právo na štrajk. Ten má byť podľa navrhovaného zákona dovolený len vtedy, ak zaň zahlasuje viac než polovica členov daných odborov. Doteraz stačilo na vyhlásenie štrajku len uznesenie odborového vedenia.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Grécko zasiahla vlna štrajkov: Trajekty zostali v prístavoch
5
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM