Webnoviny - Svet

Greenpeace pomôže, aby sa dva rysy vrátili do prírody

WEBNOVINY.SK

<html xmlns=„http:/­/www1.webnovi­ny.sk/Newsml/xhtml­.xsd“> <head>
<title/> </head> <body>BRATISLAVA 27. apríla (WEBNOVINY) – Greenpeace bude verejnosti približovať dôvody, prečo treba chrániť nielen ohrozené rysy, ale aj iné druhy živočíchov na Slovensku a zapojí sa do propagácie projektu v regióne strednej a východnej Európy. Rys ostrovid, ktorý kedysi hojne obýval územie Slovenska, sa totiž dôsledkom bezohľadného lovu a zmenšovaním jeho prirodzeného prostredia ocitol medzi ohrozenými druhmi. Poznatky a zistenia tvorcov projektu získané v priebehu projektu porovnajú environmentalisti v jeho záverečnej fáze so skúsenosťami kancelárií Greenpeace v Rusku, Poľsku a USA, ktoré v minulosti úspešne pracovali na záchrane prírodných oblastí, ktoré obývajú rysy. Agentúru SITA o tom informovala hovorkyňa Greenpeace Slovensko Lucia Szabová.

Unikátny projekt Návrat rysov je spoločným dielom environmentalistu a filmára Tomáša Hulíka a strážcu národného parku Malá Fatra Miloša Majdu. Spolu sa podujali na výchovu dvoch rysích mláďat Lízy a Mura narodených v ZOO, ktorá by po roku a pol mala vyústiť v ich úspešné etablovanie sa vo voľnej prírode. O celom projekte vzniká dokumentárny film, ktorý priebežne zachytáva životný príbeh rysíčat od momentu ich odchodu z rodnej ZOO v Ostrave. Na webstránke projektu je už teraz k dispozícii množstvo fotografií, denník projektu i blog tvorcov. „Radi by sme formou popularizácie tohto projektu v spolupráci s Greenpeace Slovensko prispeli aj k zlepšeniu vnímania verejnosti a najmä mládeže na pochody a zákonitosti dejúce sa v prírode a nie len v nákupných centrách a na sídliskách. Radi by sme prinavrátili záujem o prírodu, etiku, na rozdiel od velebenia materiálnych hodnôt a s tým súvisiacu degradáciu slušnosti,“ vyhlásil Tomáš Hulík.

„Organizácia Greenpeace sa celosvetovo už takmer 40 rokov venuje ochrane pôvodných lesov ako prirodzeného prostredia množstva dnes už ohrozených živočíchov a rastlín. Väčšinu svetových pralesov, lesov, ako aj jedinečný život v nich, ľudstvo nenávratne zdevastovalo svojou činnosťou v priebehu niekoľkých desaťročí. Problémy ohrozených druhov sa týkajú aj Slovenska, preto sme sa rozhodli podporiť projekt Návrat rysov a výnimočnú prácu, ktorú odvádzajú jeho tvorcovia,“ tvrdí Szabová.

Hlavnými príčinami úbytku lesa – prirodzeného prostredia živočíchov – sa stali neudržateľné ťažobné praktiky drevárskeho priemyslu, budovanie rozsiahlych dopravných infraštruktúr a rozširovanie poľnohospodárskej pôdy. Rýchlo miznúce útočiská a nadmerný lov zaradili stovky živočíchov na zoznam ohrozených druhov alebo spôsobili ich úplné vyhynutie, píše Szabová.

Okrem dokumentárneho filmu vyjde o projekte aj knižná publikácia a tvorcovia sa zameriavajú aj na vedecké etologické a ekologické pozorovania rysov, aby dokázali ozrejmiť množstvo nezodpovedaných otázok a nevedomosti o týchto nádherných a tajomných obyvateľoch slovenských lesov.

SITA</body> </html>

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM