Webnoviny - Svet

Hagyarimu sa v Prešove črtá pravicová podpora

WEBNOVINY.SK

Primátor Prešova Pavel Hagyari.Foto: SITA/Viktor ZamborskýPREŠOV 18. februára (WEBNOVINY) – Prešovské mestské zastupiteľstvo bude desaťčlenné, v ňom bude mať pravicový poslanecký klub SDKÚ-DS, KDH, SaS, Most-Híd štyroch členov, ľavicový klub a klub nezávislých poslancov po troch členov.

Rozhodlo o tom dnešné mimoriadne zastupiteľstvo, ktoré bolo reakciou na to, že primátor Pavel Hagyari nepodpísal tri uznesenia z januárového zastupiteľstva. Tie sa týkali kreovania mestskej rady, odborných komisií a schválenia plánov práce mestskej rady, zastupiteľstva a kontrolnej činnosti útvaru hlavného kontrolóra mesta na prvý polrok 2011.

Poslanci nemuseli hlasovaním lámať veto primátora, dohodli sa na potvrdení už prijatých uznesení z januára, „ktorých výkon primátor mesta pozastavil“. Navyše, k siedmim už zvoleným členom mestskej rady dnes dovolili ďalších troch, aby sa dosiahlo pomerné zastúpenie poslaneckých klubov. Do mestskej rady tak pribudli Andrea Turčanová (KDH), Štefánia Andraščíková (nezávislá), Ľudovít Malaga (nezávislý).

„Pochybnosti o čistote kreovania komisií“

V programe mimoriadneho zastupiteľstva nebol návrh na schválenie platu primátora, ktorý v januári poslanci nepodporili. Hagyari uviedol, že mzdu zatiaľ nemal vyplatenú, peniaze ostávajú v depozite, mestský úrad za neho riadne odvádza všetky odvody. Hagyari vyjadril určité pochybnosti o čistote kreovania komisií. Poukázal na formálne porušenie rokovacieho poriadku pri schvaľovaní členov komisií, kde boli zvolení aj neposlanci. Uznesenie však nechce „hnať na prokuratúru“.

Nezávislý Hagyari má doteraz podporu iba jedného z troch poslaneckých klubov – deväťčlenného klubu nezávislých. Podľa jeho vyjadrenia rokovania spejú ku konkrétnej dohode. „Samotný fakt, že bola dnes dovolená mestská rada z radov nezávislých, svedčí o tom, že sa politické rokovania posunuli vpred,“ povedal Hagyari. Na konkrétnu otázku, ktorý klub ho podporí, primátor veľavravne ukázal sa svoju modrú košeľu. Ak dôjde ku koaličnej dohode, „otázka druhého viceprimátora bude aktuálna,“ uviedol. Prešov má aktuálne jedného zástupcu primátora, ktorým je nezávislý René Pucher.

„Ale netlačíme na to“

Predsedníčka pravicového poslaneckého klubu Andrea Turčanová potvrdila, že smerujú do koalície. Rokovania neboli uzavreté, z ich strany padla požiadavka na jedného viceprimátora, „ale netlačíme na to,“ poznamenala.

Predsedníčka ľavicového klubu Svetlana Pavlovičová (Smer-SD) povedala, že s ich klubom primátor o podpore nehovoril. „Komunikácia od posledného zastupiteľstva, ktoré bolo 26. januára, nebola žiadna. Pán primátor sa s nami nekontaktoval." V minulom volebnom období to bol práve ľavicový poslanecký klub, ktorý s nezávislými poslancami podporovali primátora Hagyariho. Schvaľovanie mestského rozpočtu by malo prísť na rad na marcovom zastupiteľstve.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM