Ľubomíra Karmanová Práca

Haličanka Janka (50) má zlaté ručičky: Boli časy, keď svojimi dielami kúrila, dnes robia radosť nielen je,j FOTO

Výrobky, ktoré Janka Kocúrová s láskou vyrába majú dušu. Tešia tak nielen samotnú autorku, ale najmä tých, ktorí ich dostanú ako darček. Čarovať vie táto šikovná Haličanka nielen s drevom, ale aj s fotkami.

Ilustračný obrázok k článku Haličanka Janka (50) má zlaté ručičky: Boli časy, keď svojimi dielami kúrila, dnes robia radosť nielen je,j FOTO
Zdroj: Dnes24.sk

Janka Kocúrová sa umeniu venuje už viac ako 20 rokov. Aj keď umelecká duša musela ustúpiť pracovnej kariére, osud to zariadil tak, že si cestu k umeniu predsa len našla. Ako sa hovorí, všetko zlé je na niečo dobré a tak po odchode z práce po viac ako dvadsiatich rokoch, sa konečne mohla začať venovať svojmu koníčku.

„Od mala som mala rada umenie, rada som kreslila, tvorila, aranžovala, dotvárala rôzne samorasty. Žiaľ, niekedy neboli také možnosti na rozvoj umenia, ako majú dnešné deti,“ myslí si šikovná Haličanka.

Druhá šanca starým veciam

Jej prvý kontakt s umením bol prostredníctvom malieb. Olejovými farbami sa snažila zachytiť prírodu, kvety, zátišia. Keďže miluje drevo a staré veci, rozhodla sa dať im druhú šancu a tak pátrala, ako im znova vdýchnuť život. „Páči sa mi keď staré je nové a nové je staré. Dávam týmto veciam druhú šancu. Ľúto mi je keď niekto vyhodí takéto veci,“ hovorí Janka.

Do rámov okien zvykla niečo namaľovať. „Olejomaľba je finančne a technicky náročnejšia, tak ma napadlo, že do okien by sa hodilo niečo v retro, vidieckom štýle, ktorý je momentálne žiadaný najviac,“ vysvetľuje Janka svoj koníček.

Začala skúšať rôzne techniky, kombinácie, pridávala slogany, odkazy, citáty. Trendom boli tabuľky na dvere s nápisom Vitajte, keďže sa jej to zdalo veľmi strohé, snažila sa to niečím vylepšiť, vymyslieť niečo krajšie, s dušou. „Stálo ma to veľa času a trpezlivosti,“ spomína na začiatky svojej tvorby. „S nepodarkami sme už aj kúrili. Niekedy som mala chuť to zabaliť,“ priznala aj ťažké obdobie.

Slzy šťastia

Tento koníček si vyžaduje aj mužskú ruku, bez ktorej by to nezvládla. Veľkou pomocou pri jej tvorbe je preto manžel. Bez podpory rodiny by to jednoducho nešlo. Napriek tomu, že táto práca je veľmi náročná na čas, Janka sa v nej našla. „Dáva mi to veľa, hlavne pokoj, kľud, žiadne stresy. Pocit šťastia, že robím čo ma baví a iných teší,“ hovorí.

„Už veľa krát sa mi ľudia aj rozplakali od šťastia, keď videli svojich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami na drevenom obrázku alebo na tabuľke. Som veľmi rada, keď sa ľudia vracajú. Vtedy viem, že sú s mojou prácou spokojní,“ vysvetľuje spokojná autorka jedinečných darčekov.

Nápady čerpá na internete, výstavách, no hlavný podnet jej dávajú ľudia. „Ich predstavy spolu s mojimi, sú vlastne nápady.“

Kúzlo z fotky

Práve fotografie sa stali hlavným motívom jej práce. Mnohí chcú pamiatku na svojich príbuzných, zachovať si tváre blízkych. „Zákazník si donesie fotku a ja mu vykúzlim za pomoci špeciálnej techniky šperkovnicu, tabuľku na dvere, obrázok, krabičku, magnetku, jubilejný pohár, sviečku, lampu, proste čokoľvek čo si vyberie, alebo vymyslí,“ menuje možnosti svojej ponuky.

Z jej šikovných rúk sú aj krásne magnetky, drevené pohľadnice a mnoho ďalších predmetov, ktoré potešia dušu milovníka umenia. Najradšej pracuje s drevom. Rada tvorí pre potešenie ľudí. „Rada robím aj pre niekoho, koho poznám, viem čo má rád, poznám jeho koníčky, vlastnosti, ktoré sa snažím vkusne s humorom zakomponovať do tabuľky alebo obrázka,“ teší sa zo svojej práce Janka.

„Krásna práca je aj pre zaľúbených, je tam strašne veľa možností. Pre starých rodičov, ktorí už azda majú všetko, tabuľka v tvare srdiečka s obrázkom vnúčat určite poteší,“ myslí si zručná umelkyňa, ktorej vďačnými majiteľmi darčekov sú aj zahraniční Slováci. „Darčeky pre nich pripomínajú rodinu, či rodnú krajinu,“ opisuje Janka a vzápätí vymenuje krajiny, kde všade jej výrobky vycestovali. „Do Talianska, Kanady, Švajčiarska, Rakúska, Škótska.“

Napriek tomu, že už desiatky ľudí potešila svojimi jedinečnými výrobkami, jeden predsalen túži vyrobiť aj pre seba. „Raz by som si chcela vyrobiť veľký drevený skladací paravan s retro fotkami celej rodiny, kde by boli zachytené všetky dôležité rodinné udalosti,“ prezradila svoju túžbu. „Taká rodinná kronika. Dúfam, že sa mi to raz podarí,“ dodala na záver usmievavá umelkyňa.

Janka dokáže z fotiek vyčarovať nádherné darčeky
24
Galéria
Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie