Webnoviny - Svet

Handlovka stúpa.Prievidza vyhlásila stav ohrozenia

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Igor Svítok

TRENČÍN 16. augusta (WEBNOVINY) – Situácia na hornej Nitre sa opäť dramaticky zhoršuje. V regióne niekoľko hodín intenzívne prší. V Handlovej nefunguje mestský rozhlas, mesto ide ľudí megafónom varovať pred zvyšujúcim sa tokom. Riečka Handlovka sa v Prievidzi opäť vyliala a uzatvorila miestnu komunikáciu. Voda stúpa a mesto očakáva prívalovú vlnu vody. Slovenský hydrometeorologický ústav opätovne vyhlásil tretí povodňový stupeň. V Prievidzi naďalej prší. Mesto vyhlásilo stav ohrozenia.

“Vzhľadom na aktuálnu situáciu a informácie z mesta Handlová, odkiaľ prichádza do Prievidze prívalová vlna vody, upozorňujeme obyvateľov mesta Prievidza na možný stav ohrozenia na území mesta Prievidza. Vyzývame obyvateľov mesta Prievidza, aby neopúšťali svoje byty a neodôvodnene nejazdili,” sprostredkovala výzvu obyvateľom hovorkyňa mesta Ivona Vojtášová.

Počet vojakov pomáhajúcich na hornej Nitre stúpol

Počet vojakov pri odstraňovaní následkov prívalovej vlny na hornej Nitre sa zvýšil už na 79 s pätnástimi kusmi techniky. Úlohou vojakov je čistenie koryta potoka Handlovka a ulíc Handlovej od nánosov z nedeľňajšej prívalovej vlny.

V Handlovej v súčasnosti pomáha 10 vojakov, ktorí od skorého rána so ženijnými mechanizmami odstraňujú následky povodne, 40 vojakov z 12. mechani­zovaného práporu Nitra, 10 vojakov z práporu logistiky z Topoľčian. Desiati vojaci z roty podpory velenia z Topoľčian pomáha aj v Novákoch. Po 14:00 bola do Handlovej vyslaná ešte jedna deväťčlenná skupina vojakov z topoľčianskeho práporu logistiky a ženijného práporu Sereď s pojazdnou automobilovou dielňou, univerzálnym nakladačom a piatimi motorovými pílami. Okrem tejto techniky operuje v Handlovej aj uvoľňovací automobil so žeriavom Tatra AV, kolesový nakladač a automobilové kolesové rýpadlo UDS. Techniku využívajú na čistenie ulíc, prehĺbenie koryta a odstránenie nánosov v potoku Handlovka po ničivej prívalovej vlne.

Na pomoc civilným zložkám je pre povodne tento týždeň v pohotovosti na nasadenie viac ako 600 vojakov s takmer 60 kusmi ženijnej, prepravnej a uvoľňovacej techniky. Ozbrojené sily nepretržite monitorujú vývoj počasia a stavu vodných hladín a prijímajú opatrenia na zabezpečenie možného zásahu na celom území Slovenska. Pomoc civilným zložkám pri zmierňovaní alebo likvidácii následkov živelných pohrôm a katastrof vyplýva ozbrojeným silám z ústavy a príslušných zákonov.

Informáciu agentúre SITA poskytol hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM