Webnoviny - Svet

Hantuchová na Bali postúpila do semifinále

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA, APNUSA DUA 5. novembra (WEBNOVINY) – Daniela Hantuchová sa stala štvrtou semifinalistkou „výberového“ tenisového podujatia Commonwealth Bank Tournament of Champions na indonézskom ostrove Bali (dotácia 600 000 USD, tvrdý povrch v hale). Držiteľka voľnej karty zvíťazila v piatkovom záverečnom zápase štvrťfinálového 1. kola nad Yaninou Wickmayerovou nasadenou ako štvrtou za 114 minút 6:4, 7:6 (5). S touto Belgičankou, 22. vo svetovom rebríčku (bola už aj na 12. pozícii), má dokonalú bilanciu 5:0. Na okrovo-šedom kurte bez „alejí“ na štvorhru sa jej nevypomstilo, že v druhom sete za stavu 5:4 nezvládla podávanie na triumf, tento gem dokonca odovzdala bez zisku fiftínu a s dvojchybou na konci. Súperka jej v tajbrejku premenila úvodný mečbal dvojchybou, svojou ôsmou v zápase.

„V kvalitnom zápase som si počínala takticky umne, čo je na tomto rýchlom povrchu dôležité – ide o kvalitný prvý úder na získanie prevahy vo výmene, ale zároveň sa nesmiete unáhliť. Bolo to vyrovnané a obe sme dnes veľmi túžili po úspechu. Som rada, že som ho napokon dosiahla ja. Podržal ma servis a dobre som sa pohybovala,“ povedala D. Hantuchová v prvom interview ešte na dvorci.

Bez ohľadu na svoje ďalšie výsledky na tomto turnaji, na ktorom si s určitosťou zahrá ešte dva duely, sa Hantuchová k 8. novembru opäť stane slovenskou jednotkou, keď na vrchole interného poradia po dvoch týždňoch vystrieda Dominiku Cibulkovú. Momentálne celkovo figuruje na 31. mieste, spomenutej krajanke patrí 30. pozícia. Agentúre SITA potvrdil prepočet týkajúci sa budúceho týždňa Kevin Fischer z Tenisovej asociácie žien. Zverenkyňa Mateja Liptáka Hantuchová si v sobotu o 9.00 h SEČ medzi najlepšími štyrmi v areáli International Convention Centre v lokalite Nusa Dua zmeria sily s Alisou Klejbanovovou (27.), ktorá predtým v piatok vyradila obhajkyňu trofeje Aravane Rezaiovú z Francúzska suverénne 6:1, 6:2. Proti zavalitej Ruske má 27-ročná popradská rodáčka skóre 1:1, v druhom vzájomnom dueli ju v auguste v San Diegu zdolala 2:6, 6:4, 6:3. Na týchto tzv. malých MS WTA Tour sa popri finále bude v nedeľu hrať aj o 3. miesto.

Niekdajšia päťka renkingu Hantuchová už má na Bali, kde bola vo finále na vtedajšom miestnom radovom turnaji okruhu v sezóne 2007, istotu 165 bodov do hodnotenia a šeku na 60 000 USD. Dvadsaťjedenročná Wickmayerová si odnáša 75 bodov a 35 000 dolárov. Už vo štvrtok vytvorili prvú semifinálovú dvojicu bývalá líderka systému Ana Ivanovičová zo Srbska (24.) a japonská veteránka Kimiko Dateová-Krummová (53.). Znamená to, že 1. kolom neprešla žiadna z nasadených aktérok.

Dvojhra – 1. kolo (štvrťfinále) – súhrn piatkových výsledkov:

Daniela Hantuchová (SR) – Yanina Wickmayerová (4-Belg.) 6:4, 7:6 (5) za 114 minút (50, 64) Alisa Klejbanovová (Rus.) – Aravane Rezaiová (2-Fr.) 6:1, 6:2 za 77 minút

Hantuchová si proti Wickmayerovej, ktorá nastúpila s obviazaným ľavým stehnom, vypracovala hneď v otváracom geme brejkbal. Nevyužila ho a sama v druhej hre čelila až štyrom hrozbám straty podania, z nich trom v rade. Dostala sa na 1:1 a vďaka prvej dvojchybe súperky potom viedla 2:1. Ako podávajúca vo štvrtej hre mala 40:15, lenže napokon aj v jej prípade priniesla úvodná dvojchyba premenenie brejkbalu súperky 2:2. Vzápätí Slovenka unikla brejkom na 3:2, keď Belgičanka poslala bekhendový slajz do siete. Začiatok bol dosť nesúrodý nielen na ukazovateli skóre: obe aktérky hľadali rytmus a úderovú istotu, hralo sa na dva – tri údery. Hantuchová si v šiestom geme pomohla troma bodmi priamo z podania, v tejto úplne prvej hre bez brejkbalu zvýšila na 4:2 a čoskoro dokonca mala náskok 5:2, keď protivníčka urobila dve dvojchyby v rade na 15:40 a potom jej odletela forhendová reakcia na return. Vzápätí si Belgičanka privolala na dvorec kouča. Na vyžiadanie Hantuchovej prišiel k lavičke Lipták už za stavu 5:4, keď Slovenka po jednej strate servisu išla na reparát. Podržal ju servis, ani raz nemusela ísť do výmeny – 6:4.

Belgičanku povzbudila čistá hra na začiatku druhej časti, Slovenka odpovedala rovnako (a s esom na záver) – 1:1. Hantuchová si v treťom geme bekhendovým krosom vytvorila nádejných 30:0 a neskôr jej forhendová chyba Wickmayerovej dodala brejkbal, ktorý však bol vymazaný razantným útokom. Pri druhej zhode Slovenka zastavila hru po druhom podaní súperky, Jastrabie oko okázalo, že neoprávnene a Belgičanka potom upravila na 2:1. Hantuchová opäť zakončila gem pri vlastnom podaní esom – 2:2 a po chvíli viedla *3:2 vďaka kombinácii bekhendu popri čiare, ktorý jej v tomto dueli napospol vychádzal, a odvážneho bekhendového krížneho doťuknutia zo vzduchu. Slovenka však v šiestej hre náhle mala manko 0:30, pri skóre 15:30 nezvládla forhendový volej a potom páska vyhodila vedľa jej nabiehaný aktívny forhend – 3:3. Následne aj 3:4 bez brejku. Lipták opäť prišiel na kurt a zverenkyňu upozorňoval: „Nohy! Občas si pri tých loptičkách neskoro, potom to len narážaš a dostávaš sa tým pod tlak.“

Slovenka suverénne vyrovnala na 4:4, za stavu 30:30 v piatej hre zastavila jej nádejný bekhendový kros páska. Vzápätí Belgičanka urobila tri chyby v rade a zrazu prehrávala 4:5. Na príjme v desiatom geme sa však pozoruhodne vzchopila, aktívnou hrou nepustila Hantuchovú ani len ku kontrám a vrátila sa do zápasu. Neskorší tajbrejk otvorila dvojchybou, Hantuchovú však okamžite obral o náskok minibrejku forhend mimo. Dala bod z podania, jeden taký dostala – 2:2. Wickmayerová neuvážene pokazila premotivovaný prípravný bekhend, Hantuchová jej pomohla dvojchybou a bekhendom do siete – *3:4 z pohľadu Slovenky. Belgičanka za tohto stavu najprv zvolila nepresvedčivé riešenie od základnej čiary, aj ním si však vynútila nabitie do forhendu: neodvážila sa hrať zo vzduchu a po dopade trestuhodne napálila do siete. Práve táto loptička vari ešte mohla navodiť dokonalý obrat, lenže namiesto 5:3 pre Wickmayerovú bolo 4:4. Belgičanka ešte zvládla forhendový reparát, tentoraz hraný takticky správne popri čiare, lenže potom zbytočne prepálila forhendový return (5:5), inkasovala klasickú kombináciu podania a zakončenia (5:6) a pod mečbalovou hrozbou spáchala hrubú dvojchybu: druhý servis poslala vari pol metra za čiaru.

Dvojice v sobotňajšom semifinále (časy sú uvedené v SEČ): 7.00: Kimiko Dateová-Krummová (Jap.) – Ana Ivanovičová (Srb.) 9.00: Daniela Hantuchová (SR) – Alisa Klejbanovová (Rus.)

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM