Webnoviny - Svet

Harabin je za vodou, poslanci nebudú riešiť jeho byt

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 31. júla (WEBNOVINY) – Predseda Najvyššieho súdu Slovenskej republiky Štefan Harabin si môže vydýchnuť, ku kúpe bytu sa nemusí vyjadriť.

Parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií podľa jeho predsedu Miroslava Beblavého nebude môcť pre hlasovanie poslancov Smeru-SD vyšetriť jeho podanie na predsedu najvyššieho súdu a súdnej rady Štefana Harabina a podnet pôjde do stratena.

Dôvodom podnetu je podozrenie z porušenia zákona o konflikte záujmov pri kúpe Harabinovho bytu a prenájme garážového státia v rovnakom dome najvyšším súdom.

Poslanci za Smer hlasovaním spôsobili, že nepožiada Harabina o stanovisko, čím podľa Beblavého porušili ústavný zákon.

„Dnešným rozhodnutím poslanci Smeru porušili ústavný zákon, pretože podľa neho výbor umožní verejnému funkcionárovi proti ktorému sa vedie konanie, aby sa vyjadril k podnetu. V návrhu uznesenia, ktoré poslanci Smeru odmietli schváliť, bolo aj to, aby sa Harabin vyjadril k podnetu. Výbor ho na základe hlasovania nepožiada a tým výbor porušil ústavný zákon vďaka väčšine Smeru,“ vyhlásil Beblavý pred novinármi po utorňajšom rokovaní výboru.

Stanovisko je preč

Výbor mohol podľa Beblavého požiadať Harabina o stanovisko, a to by bolo právne záväzné.

„Keď sa v ňom verejný funkcionár dopustí lži, alebo pozmeňovania listín, dopúšťa sa trestnej činnosti, za ktorú ho možno stíhať. Pokiaľ zašle niečo v liste, čo sa neskôr ukáže ako nepravdivé, možnosti stíhania nie sú žiadne. Ak sa Harabin nebude musieť vyjadriť, tak nemusí hovoriť pravdu a nič sa mu nestane,“ zdôraznil Beblavý.

Zároveň upozornil, že podľa ústavného zákona o ochrane verejného záujmu musia orgány verejnej moci a právnické osoby informovať výbor o všetkom, čo súvisí s konaním na jeho požiadanie.

„Ak by som mal ako predseda výboru poverenie si stanovisko vyžiadať, mohli by sme žiadať originál zmluvy od developera, katastra, od najvyššieho súdu. Takto nemôžeme urobiť nič. Takto nebude možné dokázať nič,“ vyhlásil Beblavý, pričom vyslovil otázku, prečo poslanci za Smer nechceli, aby bol Harabin definitívne očistený, alebo bola potvrdená jeho vina. 

Beblavý podozrieva Harabina aj naďalej

Predseda výboru má podozrenie, že v liste, ktorý v utorokčlenom výboru zaslal Harabin, bola zmluva o kúpe bytu antidatovaná dva týždne pred tým, ako sa stal ministrom a začal podliehať zákonu.

Dôkaz vo forme zmluvy

Štefan Harabin zaslal v utorok všetkým členom parlamentného výboru pre nezlučiteľnosť funkcií dôkazy, ktoré podľa neho preukazujú klamstvo poslanca Národnej rady SR Miroslava Beblavého o kúpe jeho bytu.

„V rámci transparentnosti a otvorenosti som poslancom zaslal dôkazy, ktoré vyvracajú akékoľvek špekulácie. Moje majetkové priznania sú roky na internete. Zároveň však vyzývam pána Beblavého, aby aj on zverejnil zmluvu preukazujúcu okolnosti kúpy jeho vily a daňové priznania, keďže tvrdí, že zarábal milióny už ako dvadsaťpäťročný. Verejne sa ho pýtam, koľko odviedol na daniach,“ vyhlásil predseda NS SR Harabin.

Harabin poskytol zmluvu o dielo č. 1–07-C096/120606, kde boli stanovené všetky okolnosti kúpy a podmienky, rovnako aj cena za byt na Záhradníckej ulici v Bratislave. Byt kúpil spoločne s manželkou a zmluvu uzavreli 19. júna 2006.

Keďže nemal pre krátkosť času súhlas druhej zmluvnej strany na zverejnenie ich osobných údajov, musel ju anonymizovať, ale iba v tých častiach, kde by mohli byť poškodené ich práva.

Ide o súkromné osoby a nie verejných činiteľov. Zároveň po lustrácii všetkých registrov Najvyššieho súdu SR zaslal potvrdenie, že predmetná spoločnosť od jej vzniku nemala a nemá na Najvyššom súde SR vedený žiaden spor, kde by vystupovala ako účastníčka v akejkoľvek forme.

Harabin upozornil, že z dokumentov jednoznačne vyplýva, že v čase uzavretia zmluvy o byte na Záhradníckej ulici v Bratislave nebol členom vlády, predsedom Najvyššieho súdu SR, ani iným verejným funkcionárom v zmysle príslušného článku ústavného zákona o ochrane verejného záujmu pri výkone funkcií verejných funkcionárov.

„Túto formu volím na zabránenie pokračujúcej mediálno-politickej kampane voči mojej osobe, ktorá poškodzuje nielen moje meno a moju rodinu, ale aj súdnictvo ako také. Žiaľ, nie je v mojich silách zabrániť skreslenému informovaniu a zverejňovaniu poloprávd zo strany vybraných novinárov a niektorých politikov a to aj napriek tomu, že sa snažím poskytnúť maximum informácií. Verím, že poskytnutie predmetných dôkazov vyvrátilo akékoľvek podozrenie.“ uviedol Harabin. „V zmluve sú uvedené skutočnosti, ktoré nasvedčujú, že zmluva bola uzavretá najmenej o mesiac neskôr, keď už Harabin ministrom bol a zákonu podliehal. Podľa obchodného registra firma začala na uvedenej adrese sídliť až o štyri týždne neskôr, čo sa dá ľahko overiť. Ak by sme získali originál zmluvy, dá sa to overiť,“ povedal.

Podpredseda výboru a poslanec za Smer-SD Otto Brixi novinárom povedal, že nemá dôvod spochybňovať materiál, ktorý dôjde od kohokoľvek, ak je podpísaný a ak v ňom boli uvedené všetky právne náležitosti.

„V čase, keď zmluvu uzatváral (Harabin – poznámka SITA), verejným funkcionárom nebol. Nebudem spochybňovať zmluvu tak, ako bola predložená výboru. Nie som orgán činný v trestnom konaní, aby som vyšetroval. Dôverujem tomu, že táto zmluva je kópiou originálu, som presvedčený, že nikto by nemal v sebe takú drzosť, aby tomuto výboru poslal kópiu, ktorá by bola nejakým spôsobom porušená,“ vyhlásil Brixi.

Briximu v utorok pri hlasovaní stačila kópia zmluvy zaslaná Harabinom. Podľa neho ide o zmluvu, ktorá bola riadne podpísaná Harabinom a jeho manželkou rovnako ako aj subjektom, ktorý daný byt predával.

„Ja považujem túto zmluvu za relevantný dokument tak, ako bol predložený výboru národnej rady,“ konštatoval. 

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM