Webnoviny - Svet

Harabin obvinil vládu z obmedzovania justície ako za Hitlera

WEBNOVINY.SK

Postup súdnej rady podľa ministerky Žitňanskej škodí justícii

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská má výhrady k tomu, že súdna rada ani na svojom aktuálnom výjazdovom rokovaní vo Svidníku nerozhodla o preložení sudcov, ktorí prešli opakovane riadnym výberovým konaním na voľné miesta na Krajský súd v Trnave.

Súdna rada podľa ministerky Žitňanskej dala občanom aj sudcom jasný odkaz, že uprednostňuje politickú agendu „exministra v talári“ pred riešením skutočných problémov súdnictva a očividne zabudla aj na svoj diel zodpovednosti za riadny chod súdnictva.

„Postup Súdnej rady SR je nepredvídateľný a škodiaci justícii. Svojimi rozhodnutiami a nerešpektovaním platných zákonov bráni riadnemu fungovaniu súdnictva a zrýchľovaniu konaní. Dlhé mesiace už Krajský súd v Trnave čaká na nových sudcov, ktorí majú na tomto dlhodobo poddimenzovanom súde pomôcť zrýchliť súdne konania a vysporiadať sa s veľkým množstvom nevybavených vecí," uviedla Žitňanská.

Ministerka upozornila, že prvýkrát neboli všetci navrhovaní sudcovia súdnou radou preložení v apríli, keď sa výberové konania uskutočnili ešte podľa predchádzajúcej právnej úpravy. Vtedy súdna rada preložila len dvoch sudcov, štyroch bez dôvodu nepreložila. Dnes je podľa nej zámienkou podanie na Ústavnom súde SR. „Ak súdna rada tvrdí, že len podanie na Ústavný súd SR postačuje na nerešpektovanie platných zákonov, vytvára tým právny chaos. Zákon predvída iný postup a ten nenastal. Ústavný súd SR dokonca zamietol pozastavenie účinnosti novej právnej úpravy,“ tvrdí Žitňanská.

Ministerstvo spravodlivosti SR najskôr vyhodnotilo zaťaženosť a výkonnosť súdov. Ministerka vyvodila zodpovednosť a odvolala niektorých predsedov súdov, keď brala do úvahy dĺžku a plynulosť vybavovania vecí. Ministerstvo po vyhodnotení ustanovilo objektívne pravidlá na určovanie voľných miest sudcov na súdoch a podľa nich určilo voľné miesta sudcov na poddimenzované sú­dy.

„To znamená, že voľné miesta sa už nemajú určovať podľa subjektívneho vyhodnotenia ministra, ale sú dané jasné pravidlá“. Okrem iných boli určené aj voľné miesta na dlhodobo poddimenzovaný súd v Trnave. Ide o súd, ktorý má najmenej sudcov a najviac nevybavených vecí na jedného sudcu zo všetkých krajských súdov. Štatistiky ministerka zverejnila na webe a tak si podľa nej každý, aj členovia súdnej rady, môžu pozrieť fakty o situácii na danom súde. „Videli by, že napríklad Krajský súd v Nitre má porovnateľný až nižší nápad vecí a má 37 sudcov,“ dodala s tým, že to je o osem viac ako má Krajský súd Trnava dnes.

Ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská vidí súvislosť medzi Harabinovými vyjadreniami a skutočnosťou, že na predsedu Najvyššieho súdu SR podala tri návrhy na začatie disciplinárneho konania. Podala ich, lebo sa domnieva, že bol viacnásobne porušený zákon.

V jednom prípade už Ústavný súd SR potvrdil, že Harabin porušoval zákon a uložil mu trest zníženie platu o 70 percent na jeden rok. Vedenie rezortu spravodlivosti predpokladá, že dôsledné vyvodzovanie zodpovednosti ministerkou Žitňanskou za pochybenia voči všetkým sudcom (aj predsedom súdov) sú dôvodom takýchto, podľa nich nepodložených a skôr emotívnych vyjadrení Harabina. „Silnými rečami o trestnom oznámení Súdna rada SR jednoducho neprekryje, že uprednostňuje politickú agendu „exministra v talári“ pred riešením skutočných problémov súdnictva (viď. napr. nepreloženie sudcov na poddimenzovaný súd v Trnave alebo nepreloženie sudkyne do Čadce, aby sa mohla ujať funkcie predsedníčky súdu),“ doplnila ministerka Žitňanská. BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Podľa predsedu NS SR Štefana Harabina, ktorý je súčasne predsedom súdnej rady, ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská hrubo porušila zákon.

„Nevymenovala do funkcií na súdoch viacerých sudcov, ktorí úspešne prešli výberovým konaním, čím hrubo porušila zákon. Je tu podozrenie zo spáchania trestného činu zneužitia právomoci verejného činiteľa. Ex offo by sa tým mali zaoberať orgány činné v trestnom konaní,“ vyhlásil dnes Harabin po zasadaní súdnej rady vo Svidníku.

Doložil, že dnes bolo na rokovaní menej členov, a tak sa k tejto závažnej otázke ešte vrátia na najbližšom zasadaní a zvážia, či na ministerku podajú trestné oznámenie tak, ako to navrhol člen súdnej rady Juraj Sopoliga.

Súdna rada zvažuje trestné oznámenie na ministerku Žitňanskú

Súdna rada sa dnes zaoberala aj „demaršmi“, ktoré Slovensko dostalo od európskej asociácie sudcov ako aj asociácie súdnych rád EU. Povedal, že aj tieto orgány a inštitúcie kritizujú kroky ministerky Žitňanskej.

Rada až na Babjakovú kvitovala správu, ktorú vydala Asociácia európskych sudcov ako aj Európske združenie súdnych rád, v ktorej kritizovali, že na Slovensku dochádza legislatívnymi krokmi vlády k postupnej demontáži nezávislosti sudcov.

Harabin v tejto súvislosti uviedol, že nezávislosť justície a súdov bola obmedzená iba za Hitlera a za Stalina a postupne nezávislosť justície a sudcov obmedzuje aj naša vláda. Podľa Harabina ministerka Žitňanská vniesla do slovenského súdnictva politikárčenie a chaos.

Odvolanie predsedu Krajského súdu v Trenčíne

Za kritickú považuje situáciu na Krajskom súde v Trenčíne, pričom z toho viní ministerku Žitňanskú, ktorá odvolala predsedu súdu. „Dodnes je súd bez vedenia, lebo nie je obsadený ani post predsedu, ani podpredsedu. Zatiaľ sa na tieto posty konali dve výberové konanie, avšak bez úspechu."

Niektorí členovia súdnej rady sa zamýšľali, či členka súdnej rady Ľudmila Babjaková neporušila etický kódex, keď v maile ostatným sudcom-kolegom zverejnila, že dvaja kandidáti vo výberovom konaní na posty na Krajskom súde v Trenčíne neuspeli, lebo podľa nej nespĺňali predpoklady pre výkon funkcie, na akú kandidovali.

Babjaková uviedla, že hodnotenie kandidátov bolo zverejnené na internetovej stránke ministerstva v rámci zápisnice z výberového konania, takže nič neporušila, iba k nemu pridala svoj osobný názor. Podľa viacerých členov súdnej rady je situácia na trenčianskom súde kritická a treba ju čo najskôr riešiť, avšak sudcovia nemajú záujem tam pracovať v správnom a obchodnom kolégiu.

Združenie, ktoré zakladá Ľudmila Babjaková

Predseda rady Štefan Harabin dnes Ľudmilu Babjakovú obvinil, že zakladá politickú stranu. Ako však vyplynulo zo slov Babjakovej, nejde o politickú stranu, ale o združenie. Je síce pravda, že je v združení Vášáryová, ale Milka, ktorá nie je politička a podobne je to aj s ďalšími členmi, oponovala Babjaková.

Uviedla, že aj združenie sa stavia k niektorým krokom ministerky Žitňanskej kriticky a považuje ich za nešťastné.

Na výzvu Harabina, aby verejne vyhlásili, s ktorými krokmi nesúhlasia, Babjaková uviedla, že nebudú dávať vyhlásenia vtedy, keď sa to Harabinovi hodí. Rázne však poprela, že by združenie malo politický podtón. Zdôraznila, že budú podporovať všetky opatrenia, ktoré sú pozitívne a prospešné nielen pre sudcov, ale aj pre občanov, spoločnosť.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM