Webnoviny - Svet

HARABIN: Za názor nestíhajú už ani v Afganistane

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič BRATISLAVA 26. októbra (WEBNOVINY) – Predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin sa nepustením kontroly rezortu financií nedopustil trestného činu. „Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa po preštudovaní materiálov stotožnil s názorom policajtky, ktorá 20. októbra 2010 vydala uznesenie o odovzdaní veci ministerke spravodlivosti SR na podanie návrhu na začatie disciplinárneho konania na Ústavný súd SR na prešetrenie disciplinárneho previnenia,“ informovala hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.

Týmto verdiktom prokuratúra rozhodla o trestnom oznámení rezortu financií v súvislosti s kontrolou na NS SR. Na rozhodnutie prokuratúry už reagoval aj šéf najvyššieho súdu. „Potvrdilo sa, že pán minister Mikloš od samého začiatku klamal a snažil sa zastrašiť najvyšší súd. Za právny názor nestíhajú už ani v Afganistane,“ uviedol Harabin.

Generálna prokuratúra už dávnejšie zamietla trestné oznámenie, ktoré v tejto kauze podal najvyšší súd na šéfa rezortu financií. "Rýchlosť, s akou odmietla Generálna prokuratúra SR prípad trestného oznámenia na ministra financií Ivana Mikloša za nezákonný audit na najvyššom súde, a to dokonca bez vykonania akýchkoľvek dôkazov, je zarážajúca,“ vyhlásil vtedy Harabin, ktorý naďalej trvá na tom, že Mikloš porušil právne predpisy.

Harabina trestne stíhať nebudúPredseda Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin sa nepustením kontroly rezortu financií nedopustil trestného činu. „Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry sa po preštudovaní materiálov stotožnil s názorom policajtky, ktorá 20. októbra 2010 vydala uznesenie o odovzdaní veci ministerke spravodlivosti SR na podanie návrhu na začatie disciplinárneho konania na Ústavný súd SR na prešetrenie disciplinárneho previnenia,“ informovala hovorkyňa generálneho prokurátora Jana Tökölyová.

Generálna prokuratúra už dávnejšie zamietla trestné oznámenie, ktoré najvyšší súd na šéfa rezortu financií v tejto kauze podal. "Rýchlosť, s akou odmietla Generálna prokuratúra SR prípad trestného oznámenia na ministra financií Ivana Mikloša za nezákonný audit na najvyššom súde, a to dokonca bez vykonania akýchkoľvek dôkazov, je zarážajúca,“ vyhlásil vtedy Harabin, ktorý naďalej trvá na tom, že Mikloš porušil právne predpisy.Viac informácií aj v:Viac informácií aj v: Harabin sa bráni kontrole zubami-nechtami

Rezort financií sa o kontrolu nakladania s verejnými financiami na najvyššom súde pokúša od augusta 2010, posledný raz boli kontrolóri na najvyššom súde v pondelok. Najvyšší súd zatiaľ kontrolu vždy odmietol, za čo inštitúcia dostala pokutu od Ministerstva financií SR vo výške 33-tisíc eur.

Obe strany na seba podali trestné oznámenie. Predsedníčka ústavného súdu Ivetta Macejková i ombudsman Pavel Kandráč považujú kontrolu hospodárenia MF SR na súdoch za bežný postup.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM