Webnoviny - Svet

Harmonizovaná inflácia je najvyššia od augusta 2006

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. novembra (WEBNOVINY) – Rast spotrebiteľských cien podľa harmonizovanej európskej metodiky pokračuje v zrýchľovaní. V októbri dokonca Štatistický úrad SR nameral medziročnú harmonizovanú infláciu na úrovni 4,6 %, čo je najvyšší rast od augusta 2006. V septembri pritom inflácia dosiahla 4,4 %.

Októbrová harmonizovaná inflácia tak bola mierne aj nad odhadmi bankových analytikov, ktorí podľa prieskumu Národnej banky Slovenska v októbri očakávali rast cien podľa európskej metodiky na úrovni 4,5 %.

Medziročne najviac zdraželo bývanie

Najvyšší medziročný rast spomedzi jednotlivých segmentov zaznamenali v októbri ceny bývania, vody, elektriny a iných palív o 8,3 %. Nasledovali ceny dopravy s rastom o 7,1 % a ceny vzdelávania, ktoré stúpli o 6 %. Rýchlejšie ako celková inflácia rástli ešte ceny potravín a nealkoholických nápojov, ktoré boli oproti októbru 2010 vyššie o 5,8 % a ceny v zdravotníctve s rastom o 4,8 %.

V októbri najviac rástli ceny odevov a obuvi

V medzimesačnom porovnaní najrýchlejší rast v októbri zaznamenali ceny odevov a obuvi a to o 1,4 %. Oproti septembru boli vyššie aj ceny zdravotníctva o 0,8 % a vzdelávania a rozličných tovarov a služieb zhodne o 0,4 %. Rovnako ako celkové spotrebiteľské ceny, teda o 0,2 %, v októbri oproti septembru stúpli aj ceny potravín a nealkoholických nápojov, dopravy a hotelov, kaviarní a reštaurácií. Klesli iba ceny rekreácie a kultúry o 0,1 % a alkoholických nápojov a tabaku o 0,2 %.

Dvanásťmesačný priemer rastu spotrebiteľských cien podľa harmonizovaného indexu (HICP) tak ku koncu desiateho mesiaca dosiahol 3,5 % a v porovnaní s koncom septembra sa zvýšil o 0,3 percentu­álneho bodu. V medzimesačnom porovnaní spotrebiteľské ceny v októbri stúpli oproti septembru o 0,2 %. Mesiac predtým bol medzimesačný rast cien mierne vyšší na úrovni 0,3 %.

V minulom roku dosiahla harmonizovaná inflácia na medziročnej báze ku koncu roka 1,3 %, kým rok predtým vplyvom oslabeného dopytu ceny merané harmonizovaným indexom ku koncu roka stagnovali. V tomto roku sa očakáva vyššia inflácia. Pôvodne ceny ťahal aj oživujúci sa dopyt, svoje pridal konsolidačný balík vlády a tiež rast cien energií.

Národná banka Slovenska napríklad v aktuálnej predikcii očakáva tohtoročnú harmonizovanú infláciu v priemere 4,2 %. Bankoví analytici aktuálne predpokladajú koncoročný rast cien podľa HICP mierne vyšší, na úrovni 4,3 %.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM