Webnoviny - Svet

Haščák z Penty nechcel, aby Robert Kaliňák hovoril o Gorile

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 24. júla (WEBNOVINY) – Advokáti šéfa finančnej skupiny Penta Jaroslava Haščáka požiadali listom šéfa parlamentného ústavnoprávneho výboru Róberta Madeja, aby minister vnútra plénu parlamentu nepredložil správu o aktuálnom stave vyšetrovania kauzy Gorila.

Agentúra SITA má k dispozícii kópiu listu. Výbor ho iba vzal na vedomie.

„Ústavnoprávny výbor sa zaoberá mnohými podaniami, ale v zmysle rozhodnutia ústavnoprávneho výboru týmto podaním sa z hľadiska správy o stave vyšetrovania kauzy Gorila nič nemení,“ povedal Madej.

Protiústavnosť a nezákonnosť

Haščákovi advokáti upozornili na podľa nich protiústavnosť a nezákonnosť uznesenia NR SR, ktoré poslanci prijali na návrh Alojza Hlinu (OľaNP), aby minister predložil plénu parlamentu spomínanú správu.

Vo svojej právnej analýze uviedli, že protiústavnosť a nezákonnosť spočívajú „v narúšaní rovnováhy moci v rámci trojdelenia štátnej moci“ a to navyše bez uplatnenia ústavným právom predpokladanej procedúry (teda protiústavným postupom), ďalej v porušení alebo prinajmenšom ohrození (nateraz) subjektívnych práv dotknutých fyzických osôb na spravodlivý proces.

Robert Kaliňák správu v NR SR prednesie. V reakcii na požiadavku právnikov Haščáka upozornil, že správu už prezentoval v brannobezpeč­nostnom výbore parlamentu.

“Boli ste tam, počuli ste celú správu, čiže z tohto pohľadu každá strana, každý občan sa môže brániť ľubovoľným spôsobom,“ povedal Kaliňák. Podľa jeho názoru si šéf vyšetrovacieho tímu aj špeciálny prokurátor dobre uvedomovali, akým spôsobom ju mali naformulovať a postaviť.

Vyšetrovanie Gorily pokračuje

Spis Gorila

V medializovanom dokumente – údajnom spise o odpočúvaní jedného bytu SIS s názvom Gorila, sa uvádzajú rôzne podozrenia o údajnom ovplyvňovaní politiky finančnou skupinou.

Rozsiahly materiál popisuje dosadzovanie politických nominantov do štátnych podnikov, provízie pri privatizácii a pavučinu vzťahov naprieč politikou, podnikateľskou sférou a bezpečnostnými zložkami.

Hoci sa potvrdilo, že akciu s názvom Gorila SIS skutočne zrealizovala, pravosť spisov zverejnených na internete nie je dokázaná, naopak, viacerí aktéri figurujúci v dokumentoch autenticitu informácií spochybnili. Bývalý minister vnútra Daniel Lipšic založil na vyšetrovanie prípadu špecializovaný tím.

Sú v ňom desiati špičkoví vyšetrovatelia a kriminalisti z Úradu boja proti organizovanej kriminalite, z Úradu boja proti korupcii a z úradu inšpekcie.

Vyšetrovateľ začal 9. januára trestné stíhanie pre zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, osoby sú podozrivé najmä zo zločinov korupcie a zneužívania právomocí verejného činiteľa. Trestné stíhanie dozoruje Úrad špeciálnej prokuratúry.Kaliňák v objasňovaní kauzy na rokovaní parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť povedal, že vyšetrovanie kauzy Gorila intenzívne pokračuje, vyšetrovací tím ide viacerými smermi, v niektorých je ďalej a hlbšie, niekde na okraji.

„Treba brať do úvahy, že táto vec je živá a vyšetrovanie je v progrese," tlmočil upozornenie autorov správy o vyšetrovaní Gorily Kaliňák. Podľa neho vyšetrovatelia v niektorých prípadoch pokročili slušne.

„Vytvárajú mapu, ktorá už dnes nie je 2D, ale začína byť aj 3D. Tá mozaika má ešte mnoho kameňov, ktoré budú chýbať.“

Má pocit, že obrázok tejto mapy, ktorý sa podarilo po niekoľkých rokoch od udalosti získať, bude možné na záver bližšie popísať.

Žiadajú ďalšiu správu o napredovaní

Poslanci napokon ministra požiadali, aby na prvej schôdzi po novom roku zabezpečil ďalšiu správu o napredovaní vyšetrovania.

Podľa podpredsedu výboru Alojza Hlinu (OĽaNO) sledovaním vyšetrovania takpovediac online vytvárajú nepriamy tlak a chránia verejný záujem. Kaliňák s tým problém nemá.

„Jediné, čo môže veci poškodiť a prečo si ja myslím, že sa viac nerozpíšu, je to, že stoja voči silnému súperovi. A keď stoja voči silnému súperovi, snažia sa dať čo najmenej možností na to, aby sa niekto dokázal dokonale pripraviť,“ povedal Kaliňák.

Minister Kaliňák uviedol, že celý tím sa stretol po prvý raz na rokovaní s ním, keď ho členovia požiadali o doplnenie ďalších odborníkov a technického zabezpečenia.

„Celkový tím a minister vnútra vlastne sedel prvý raz od svojho vzniku,“ povedal minister poslancom z výboru. Kaliňák členov výboru nechce ovplyvňovať ani v smerovaní ani v tom, ako chcú dôkazy vyhodnocovať.

Zatiaľ nikoho neobvinili

Podľa správy, ktorú pripravil špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, v kauze Gorila nie je možné zatiaľ nikoho konkrétneho obviniť.

A to napriek tomu, že vyšetrovatelia vypočuli doteraz približne 50 svedkov a zhromaždili asi 60-tisícový listinný materiál.

Šéf rezortu vnútra upozornil, že obvinenie v každej kauze môže padnúť až vtedy, ak sa objasní prepojenie tzv. príčinnej súvislosti medzi úkonom a škodou, ktorá vznikla.

„Tu, bohužiaľ, ideme naopak – poznáme následky, poznáme za určitých okolností jednotlivé finančné operácie, keď to takto nazvem. A vlastne k tomu, k čomu sa policajti dopracúvajú, sú jednotlivé skutky, ktoré sa stali,“ vysvetľoval minister.

Prirovnal to k vyšetrovaniu vraždy, kde by bol známy objednávateľ, vykonávateľ, peniaze, len by chýbala mŕtvola.

Novinár Tom Nicholson už vydal kontroverznú publikáciu o celej kauze, predseda vlády Robert Fico prehlásil, že on sám si knihu asi neprečíta.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM