Webnoviny - Svet

Herca Dušana Cinkotu neprávoplatne odsúdili na osem rokov

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 1. marca (WEBNOVINY) – Herca Dušana Cinkotu dnes uznal Okresný súd Bratislava IV za vinného z drogovej trestnej činnosti a uložil mu trest osem rokov v ústave so stredným stupňom stráženia.

Rozsudok nie je právoplatný, herec sa voči nemu odvolal priamo na hlavnom pojednávaní. Dušan Cinkota, ktorý už raz bol pre drogy odsúdený, komentoval rozsudok slovami, že variči zas dostali menej ako on. V záverečnej reči Dušan Cinkota poznamenal, že neverí slovám prokurátora a rovnako neverí, že stojí pred súdom.

„Neviem a začínam pochybovať o tom, či som spravil dobre, že som sa na spoluprácu s políciou dal,“ povedal s tým, že sa cíti ako „blbec“. Skutočnosť, že stojí pred súdom ho motivuje k tomu, že už nikdy neohlási trestný čin. „Takto motivujete celú spoločnosť,“ zdôraznil.

Nájsť kuchynku a označiť varičov

Dušan C. ešte v novembri na súde povedal, že na odhaľovaní drogovej trestnej činnosti spolupracoval s policajtom J. So spoluobžalovaným Martinom H. sa zoznámil na základe jeho požiadavky.

Jeho úlohou bolo nájsť „kuchynky“, teda miesto, kde sa drogy pripravovali, ako aj označiť „varičov“. V deň zadržania mal u seba drogu, ktorú kúpil u Martina H. v byte. Zároveň si tam dal dávku pervitínu. Podľa neho by bolo v danom momente divné, ak by si ju nedal. Poznamenal, že s užitím drogy mal ako bývalý narkoman problém, veril však, že svoju recidívu zvládne.

Drogu mal odovzdať policajtovi J., zadržala ho však iná hliadka. Tvrdil tiež, že po zadržaní žiadal, aby sa s policajtom J. mohol skontaktovať, dal k dispozícii i jeho služobné čísla i kontakt na obhajcu, ale mu to neumožnili.

Podľa obhájcu odhaľoval trestný čin

Obhajca Dušana Cinkotu v záverečnej reči žiadal, aby bol jeho klient oslobodený, keďže absentuje jeho úmysel spáchať trestný čin.

„Úmysel môjho mandanta smeroval k odhaľovaniu trestnej činnosti,“ povedal obhajca a dodal, že bez naplnenia subjektívnej stránky, preukázania úmyslu, v podstate nedochádza ku konkrétnemu naplneniu skutkovej podstaty trestného činu. Podľa neho jeho klient dlhodobo spolupracoval s políciou, pomáhal cudzineckej polícii, neskôr pri odhaľovaní drogovej trestnej činnosti. Drogu, ktorú mal pri sebe, keď ho zadržali, kúpil, aby pomohol polícii, tvrdil obhajca.

Spoluobžalovanému Martinovi H., ktorý sa k skutku priznal na predchádzajúcom pojednávaní v novembri 2011, súd uložil súhrnný trest päť rokov v ústave s minimálnym stupňom stráženia. Martinovi H. súd tiež uložil protitoxikologické liečenie. Súd zároveň zrušil predchádzajúci rozsudok Okresného súdu Bratislava V., ktorý Martinovi H. uložil trest tiež pre drogovú trestnú činnosť.

Čas, ktorý strávil v tomto prípade vo väzbe a vo výkone trestu, bude započítaný do nového trestu. Martin H., ktorý svoj čin v záverečnej reči oľutoval, si ponechal čas na rozhodnutie o odvolaní. Zákonnú lehotu na odvolanie si ponechal i prokurátor.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM