Webnoviny - Svet

Herci z Ordinácie v ružovej záhrade zisťovali krvné skupiny

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 24. septembra (WEBNOVINY) – Herci a herečky zo seriálu Ordinácia v ružovej záhrade (2007) v piatok v rámci projektu Moja krvná skupina bezplatne zisťovali krvné skupiny návštevníkom obchodného centra Polus v Bratislave. Michaela Čobejová, Karin Haydu, Ivica Sláviková, Ľuboš Kostelný, Marek Majeský a František Kovár takto podporili darcovstvo krvi na Slovensku.

Obľúbení predstavitelia lekárov a sestričiek v seriáli išli príkladom a nechali si zistiť svoju krvnú skupinu priamo na mieste. Pre Ľuboša Kostelného, ktorý má krvnú skupinu typu B+, a Karin Haydu s 0+, takéto testy nie sú ničím novým, keďže patria medzi pravidelných darcov.

Organizátorom projektu dokonca pomohli otestovať niekoľko čakajúcich záujemcov, ako aj svojich seriálových kolegov. Michaele Čobejovej a Ivici Slávikovej v žilách prúdi A+, Marek Majeský zase patrí do skupiny B-. František Kovár doplnil partiu hercov o univerzálnu „nulu“.

Projekt Moja krvná skupina vznikol vo februári 2011 s cieľom podporiť darcovstvo krvi a záchranu ľudského života. Okrem zisťovania krvných skupín v mestách po celom Slovensku je novinkou organizátorov aj predaj tričiek s logom krvnej skupiny. Výťažok poputuje na rozvoj aktivít spojených s darcovstvom krvi Slovenského Červeného kríža. Bližšie informácie sa nachádzajú na webovej stránke www.mojakrvnaskupina.sk. Prostredníctvom tohto webu sa môžu ľudia stať fanúšikom svojej krvnej skupiny a na nástenku pridať aj výzvu o pomoc konkrétnemu pacientovi, ktorý práve potrebuje krv. Každú takúto informáciu administrátor preverí, aby potvrdil jej pravdivosť.

Takto sa podarilo napríklad nájsť darcov krvi pre dvojročné dievčatko či pre osemročného chlapca, ktorému dvakrát preložili termín zákroku pre nedostatok krvi. Výzva na Facebooku pomohla aj pacientkam, ktoré čakali na výmenu bedrového kĺbu. Informácie poskytla agentúre SITA Danica Polčíková z 1st Class Agency.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM