Webnoviny - Svet

Historici musia pre informácie o ŠtB do Česka

WEBNOVINY.SK

Foto: ilustračné foto SITA BRATISLAVA 29. júna (WEBNOVINY) – Prácu Ústavu pamäti národa (ÚPN) pri rekonštrukcii útvarov bývalej Štátnej bezpečnosti (ŠtB) dlhodobo komplikuje sťažený prístup k informáciám. Po rozpade federácie zostala v Českej republike veľká časť dokumentov, ktoré sa týkajú Slovenska, pretože archív sa nedelil. „V súčasnosti je už proces delenia federálneho majetku ukončený, takže tieto materiály pravdepodobne natrvalo zostanú v českých archívoch,“ povedal agentúre SITA predseda Správnej rady ÚPN Ivan Petranský. Pracovníci ÚPN sú momentálne odkázaní na výskum dokumentov len v priestoroch českých archívoch. Ak chcú s nimi pracovať ďalej, musia si robiť kópie.

Petranský hovorí o týchto dokumentoch ako súčasti nášho kultúrneho dedičstva. ÚPN hľadá spôsoby, ako tieto materiály dostať na Slovensko aj v origináloch. Český archív síce vychádza slovenskej strane v ústrety a kópie dokumentov poskytuje promptne, o prepustení listín Slovensku však neuvažuje. „Signály sú také, momentálne, že nie,“ skonštatoval Petranský.

Predseda Správnej rady ÚPN sa nevzdáva nádeje na získanie dokumentov do archívu Ústavu. „Môže prísť k otvoreniu medzištátnych zmlúv, môžu tiež nastať kroky, ktoré budú nad rámec slovensko-českých vzťahov a môžu mať širší európsky rozmer,“ reagoval Petranský. ÚPN aktuálne analyzuje, ako problém vyriešiť.

ÚPN dnes na svojej internetovej stránke zverejnil zoznam 196 kmeňových zamestnancov zahraničnopoli­tickej rozviedky ŠtB zo Slovenska z rokov 1969 – 1989 ako aj prehľad ich kariéry. Bez dokumentov z českých archívov by ho skompletizovať nemohol. U našich západných susedov sú napríklad i kádrové rozkazy náčelníkov slovenských krajských správ Zboru národnej bezpečnosti a krajských správ Štátnej bezpečnosti. ÚPN bude v rekonštrukciách útvarov ŠtB na Slovensku pokračovať aj v najbližších rokoch, je to jeho priorita. V súčasnosti pracuje na rekonštrukciách správ ŠtB v Banskej Bystrici a Košiciach.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM