Webnoviny - Svet

Hladina Domaše je o tri metre vyššia, opatrenia zabrali

WEBNOVINY.SK

PREŠOV 30. apríla (WEBNOVINY) – Najväčším problémom, ktorému vlani čelil Krajský úrad životného prostredia v Prešove, bolo sucho.

To postihlo celé Slovensko a išlo o druhý najnižší úhrn zrážok po jeseni v roku 1959. Jedným z vážnych problémov, ktorý museli od jesene riešiť, bol nízky stav hladiny vody na vodnom diele Veľká Domaša. Konštatoval to počas dnešného verejného odpočtu k Výročnej správe Krajského úradu životného prostredia v Prešove za rok 2011 jeho prednosta Juraj Hurný. Ako uviedol, krízovú situáciu sa im podarilo odvrátiť.

„Keďže sme od decembra minulého roka vypúšťali z nádrže menej vody, podarilo sa nám zvýšiť hladinu Domaše o tri metre, čo sa nedá povedať napríklad o vodných dielach Ružín alebo Liptovská Mara,“ povedal Hurný.

Nelegálny výrub stromov

Na prešovskom úrade životného prostredia riešili vlani aj nelegálny výrub stromov. V 17 prípadoch museli vymáhať škodu za spôsobenú ekologickú ujmu. Podľa zákona je vinník povinný obnoviť prirodzené funkcie narušeného ekosystému, čiže dať prírodu do pôvodného stavu alebo škodu nahradiť finančne. Často ide o nevymožiteľné su­my.

Hurný uviedol, že tento problém sa rozhodli riešiť v spolupráci s obcami. Doteraz vyriešili sedem takýchto prípadov. „Dohodli sme sa s konkrétnou obcou, že hriešnik, ktorý nelegálne vyrúbal stromy, vysadí nové stromčeky a zároveň odpracuje istý čas pre životné prostredie.“ Hurný je presvedčený, že ak človek, ktorý nelegálne vyrúbe strom a potom ho musí nahradiť vlastnoručne vysádzaním mladých stromčekov, nadobudne iný vzťah k prírode a životnému prostrediu, než je to len zaplatením pokuty.

Od výrubu je blízko k trestnému činnu

Podľa Hurného mnoho ľudí ani netuší, že na výrub stromov potrebujú súhlas buď od obce, prípadne ho vydáva obvodný úrad životného prostredia. Ak spoločenská hodnota vyrúbaných drevín presiahne sumu 2660 , takýto výrub sa stáva trestným činom. Vinník sa ho môže dopustiť už pri výrube dvoch – troch stromov. Ako príklad prednosta uviedol, že spoločenská hodnota topoľa s obvodom 120 až 150 centimetrov je okolo 1000  a u borovice s obvodom 80 až 90 centimetrov je to zhruba 900 .

Prešovský krajský úrad životného prostredia vlani ušetril 15 percent na prevádzkových nákladoch v porovnaní s rokom predchádzajúcim. Kým v roku 2010 bolo potrebných na chod úradu 2 187 805 , v roku 2011 po všetkých úsporných opatreniach vystačili s rozpočtom 1 856 115 , pričom úrad plnil všetky funkcie, ktoré mu vyplývajú zo zákona.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM