Hladké víťazstvo Kanady nad Nórskom

Sidney Crosby Foto: AP Photo/Julie JacobsonVANCOUVER 17. februára (WEBNOVINY) – Kanadská hokejová reprezentácia vstúpila do olympijského turnaja mužov vo Vancouveri hladkým víťazstvom 8:0 nad Nórskom. Javorové listy nevstúpili do stretnutia A-skupiny práve najideálnejšie, v prvej tretine sa skôr hľadali. Nóri s domácimi dokázali korčuľovať a pokrývali ofenzívne hviezdy. Kanaďania sa prebrali až od druhej tretiny, keď streleckú smolu po prihrávke od Crosbyho prelomil nikým nepokrytý Crosby. Nóri postupne prestali vládať a javorové listy napokon dosiahli hladké víťazstvo.
Kanaďania sa vďaka skóre dostali po prvom kole A-skupiny na 1. miesto, vo štvrtok ich čaká Švajčiarsko. V kanadskej bránke dostal proti Nórom príležitosť Roberto Luongo, čo potešilo domácich fanúšikov. Najväčšia hviezda Sidney Crosby začal duel medzi Rickom Nashom a Patricom Bergeronom, postupne si však vyskúšal hru aj s ďalšími krídelníkmi.
Kanaďania začali podľa očakávania veľkým tlakom, na pozornú defenzívu Nórska na čele s Palom Grotnesom však nevedeli nájsť recept. Nórsky gólman pôsobil pokojným dojmom, puky zbytočne nevyrážal a predviedol niekoľko skvelých zákrokov. Hrou pred bránkou mu navyše pomáhali aj obrancovia. V 23. min načasoval Crosby ideálnu prihrávku pre Iginlu a ten strelou z prvej takmer od modrej čiary otvoril skóre. O dve minúty neskôr tečoval Prongerovu strelu od modrej Heatley a v 32. min sa presadil pred Grotnesom dôrazný Richards. Nóri postupne herne odpadli a na rýchlo korčuľujúcicich Kanaďanov už nestačili. Zámorskí hráči si uvedomili, že dôležitá bude v úvodnej fáze turnaja aj výška skóre a pridali ďalších päť zásahov. V 59. min Nashovu strelu jemne tečoval Iginla a diváci zasypali ľad šiltovkami, keďže útočník Calgary skompletizoval hetrik. V oficiálnom zápise však napokon figuroval ako strelec Nash. Brankár Luongo sa stal prvým gólmanom olympijského turnaja 2010 s čistým kontom.

A-skupina:
Kanada – Nórsko 8:0 (0:0, 3:0, 5:0)
Góly: 23. Iginla (Crosby, Doughty), 25. Heatley (Pronger, J. Thornton), 32. Richards (P. Bergeron, S. Weber), 45. Getzlaf (S. Niedermayer, Toews), 47. Heatley (Marleau, Boyle), 48. Iginla (R. Nash, Crosby), 52. Perry (E. Staal, Boyle), 59. Iginla (R. Nash, Crosby)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 1:0, rozhodovali: Ronn (Fín.), Rooney (USA) – Fonselius (Fín.), Nowak (USA),
Zostavy:
Kanada: Luongo – S. Weber, S. Niedermayer, Pronger, Boyle, Keith, Seabrook, Doughty – Heatley, J. Thornton, Marleau – R. Nash, Crosby, P. Bergeron – Perry, Getzlaf, E. Staal – Iginla, Toews, Morrow – Richards,
Nórsko: Grotnes (45. Lysenstön) – T. Jakobsen, Trygg, Holos, Bonsaksen, Lund, Kaunismaki – Vikingstad, Thoresen, Roymark – Skroder, Zuccarello Aasen, Hansen – Bastiansen, Olimb, Holtet – K. Forsberg, Laumann Ylven, Andersen – Spets