Ilustračný obrázok k článku HLASUJTE: Máme kúpiť neregistrovanú vakcínu Sputnik V? Matovič, Pellegrini, Fico sú ZA!
4
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

HLASUJTE: Máme kúpiť neregistrovanú vakcínu Sputnik V? Matovič, Pellegrini, Fico sú ZA!

Premiér Igor Matovič by bol rád, ak by minister zdravotníctva Marek Krajčí (obaja OĽANO) udelil výnimku na používanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku.

Aktualizované ELA Zo Slovenska
Aktualizované ELA Zo Slovenska

HLASUJTE: Máme kúpiť neregistrovanú vakcínu Sputnik V? Matovič, Pellegrini, Fico sú ZA!

Premiér Igor Matovič by bol rád, ak by minister zdravotníctva Marek Krajčí (obaja OĽANO) udelil výnimku na používanie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku.

Ilustračný obrázok k článku HLASUJTE: Máme kúpiť neregistrovanú vakcínu Sputnik V? Matovič, Pellegrini, Fico sú ZA!
4
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

S Ruskom podľa neho dohodol dva milióny dávok do konca júna. Informoval o tom na piatkovej tlačovej konferencii. Predseda vlády kritizoval odmietanie ruskej vakcíny.

Lúzri EÚ

Poukázal na to, že Sputnik je registrovaný okrem Maďarska aj v ďalších 29 krajinách. V otázke očkovania sa podľa neho stali krajiny Európskej únie „lúzrami“ vzhľadom na množstvo oneskorených vakcín.

Argumentoval tiež prieskumom agentúry AKO, podľa ktorého by ochota očkovať sa proti ochoreniu COVID-19 stúpla. Tvrdí, že zaočkovať by sa mohlo o 300-tisíc Slovákov viac.

Matovič podporil ministra zdravotníctva, aby využil svoju kompetenciu a podobne ako pri iných neregistrovaných liekoch povolil používanie Sputnika V. Rokovanie vlády o tejto otázke zdôvodnil snahou nájsť konsenzus a vyhnúť sa spochybňovaniu očkovacej látky.

Nemá chybu

Odopieranie vakcíny nazval premiér pokusom na ľuďoch, či prežijú bez nej. „Tá vakcína nemá chybu,“ myslí si. Zdôraznil, že chcel ľuďom umožniť, aby sa dobrovoľne mohli zaočkovať vakcínou, ktorej dôverujú.

Poznamenal, že ide o otázku, pri ktorej je „nevhodné a ťažko populistické“ viesť geopolitické zápasy. Kritizoval tiež, že sa tým znižuje dôvera k očkovaniu.

Slovensko nenakúpi vakcínu Sputnik V. Vládny kabinet vo štvrtok neschválil uznesenie o jej nákupe. Návrh vetovala strana Za ľudí.

Hlas-SD je za vakcínu

Expremiéri sú za to, aby Slovensko pristúpilo na využitie ruskej vakcíny. Ak môže Sputnik V proti ochoreniu COVID-19 pomôcť, treba ju objednať a dôrazne upozorniť ľudí, že ide o experimentálny neregistrovaný liek. Uvádza to mimoparlamentná strana Hlas-SD vo svojom stanovisku, ktoré TASR poskytla jeho hovorkyňa Patrícia Medveď Macíková.

„Ak nám Sputnik môže pomôcť, treba ho objednať a dôrazne upozorniť ľudí, že ide o experimentálny neregistrovaný liek. A ak má človek napriek tomu záujem o podanie tohto lieku, treba mu to umožniť,“ konštatuje Hlas-SD.

Strana premiérovi Igorovi Matovičovi odkazuje, že ak chce ruskú vakcínu mať, nech dá miesto „hysterických tlačoviek“ pokyn svojmu ministrovi a nech ich dovezú na Slovensko. Premiérové piatkové vystúpenie, ako aj rokovania vlády a koaličnej rady označil za škaredé a nepoctivé propagandistické divadlo.

„Minister zdravotníctva môže z vlastného rozhodnutia udeliť neschválenej vakcíne výnimku presne tak, ako udelil výnimku napríklad na liek Ivermectin, pre ktorý žiadna vláda ani koaličná rada nerokovala. Igor Matovič hľadá len ďalšieho triedneho nepriateľa, na ktorého by mohol zhadzovať zodpovednosť a posielať ho kopať hroby,“ myslí si Hlas-SD.

Protiruský postoj

Odmietnutie nákupu vakcíny Sputnik V je prejavom protiruského postoja, ktorý bude ohrozovať záujmy ľudí na Slovensku. Vyhlásil to predseda Smeru-SD Robert Fico.

Fico vyhlásil, že vo štvrtok sa skončila vyvážená slovenská zahraničnopolitická orientácia. „To je očividne úmyselne protiruské, pretože vláda SR tým niečo sleduje,“ skonštatoval na piatkovej tlačovej konferencii. Vláda chce podľa neho vychádzať v ústrety západným predstavám.

Šéf Smeru-SD zopakoval, že nie je prívržencom očkovania, ale presadzuje, aby boli vakcíny k dispozícii, ak ich ľudia chcú. Nikto vo vláde podľa neho v skutočnosti nechcel ruskú vakcínu.

„Nech nám tu nerozprávajú o vete, na rokovaní vlády neexistuje inštitút veta, je tam len hlasovanie, môžete byť za, proti alebo zdržať sa,“ skonštatoval. Ak premiér Igor Matovič (OĽANO) presadzoval Sputnik V, mal sa podľa Fica schváliť.

Mal by štát kúpiť neregistrovanú vakcínu Sputnik V?

Nie

Čo hovorí prieskum?

Zaočkovať proti ochoreniu COVID-19 by sa určite dalo 46,6 percenta Slovákov. Ak by to bolo možné, ruskou vakcínou Sputnik V by sa dalo určite zaočkovať 19,6 percenta obyvateľov. Vyplýva to z reprezentatívneho sociologického prieskumu, ktorý na vzorke tisíc respondentov realizovala od 3. do 5. februára agentúra AKO.

Na otázku „Plánujete sa dať zaočkovať proti koronavírusu, keď dostanete príležitosť?“, by sa dalo asi zaočkovať 21,8 percenta opýtaných.

Asi by sa zaočkovať nedalo 8,4 percenta respondentov, určite by sa zaočkovať nedalo 11,2 percenta opýtaných. Odpovedať nevedelo 6,3 percenta respondentov a odpovedi sa vyhlo 0,3 percenta opýtaných. Zvyšných 5,6 percenta respondentov uviedlo, že už je zaočkovaných.

Respondenti v rámci prieskumu odpovedali aj na otázku „A ak by ste dostali možnosť zaočkovať sa ruskou vakcínou Sputnik V, dali by ste sa ňou zaočkovať?“

Okrem jednoznačne kladných odpovedí uviedlo 31,8 percenta respondentov, že by sa ňou asi dali zaočkovať. Naopak, 18,1 percenta opýtaných skonštatovalo, že by sa ňou asi nedalo zaočkovať a určite by sa ňou zaočkovať nedalo 15,4 percenta respondentov. Odpovedať nevedelo 15 percent opýtaných a 0,2 percenta respondentov nechcelo na túto otázku odpovedať.

Súvisiace články

Igor Matovič Sputnik V
4
Galéria
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM