Webnoviny - Svet

Hlavnou témou bratislavského summitu NATO bude Afganistan

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Hlavnou témou neformálneho summitu Severoatlantickej aliancie, ktorý sa začína vo štvrtok v Bratislave, bude pôsobenie medzinárodnej vojenskej koalície pod velením NATO v Afganistane. Ministri obrany členských krajín NATO budú diskutovať aj o financovaní armád v jednotlivých štátoch a o zmenách v plánoch Spojených štátov na rozšírenie amerického prortiraketového štítu do strednej a východnej Európy.

Ministri obrany sa prvýkrát nakrátko stretnú už vo štvrtok na pracovnej večeri, ktorej hlavnou témou bude zachovanie adekvátneho financovania armád a vojenských operácií v čase ekonomickej krízy. Hovoriť sa bude aj o návrhu zaviesť spoločné financovanie na úrovni celej aliancie všade tam, kde to bude možné.

Samotné rokovanie Severoatlantickej rady (NAC) na úrovni ministrov obrany sa začne v piatok o pol deviatej v bratislavskej Inchebe. Hlavnou témou rokovania bude operácia ISAF v Afganistane a vývoj situácie v krajine po nedávnych prezidentských voľbách. Ministri zhodnotia aj aktuálnu správu veliteľa ISAF Stanleyho McChrystala, ktorej hlavným posolstvom je žiadosť o vyslanie ďalších vojakov.

Ďalšou témou bude nový projekt rozšírenia americkej protiraketovej obrany do strednej a východnej Európy, ktorý nedávno predstavila administratíva amerického prezidenta Baracka Obamu. Hoci štáty nášho regiónu vrátane Poľska a Českej republiky boli zaskočené Obamovým rozhodnutím zastaviť už dohodnutý projekt naplánovaný administratívou exprezidenta Georgea W. Busha, už aj Obamov plán si získava v týchto štátoch čoraz viac sympatizantov. Že nový americký plán „nie je zlý“, v utorok priznal aj poľský prezident Lech Kaczynski, ktorý doteraz patril k jeho kritikom.

Výsledky rokovania NAC ohlási generálny tajomník NATO Anders Fogh Rasmussen na tlačovej konferencii, ktorá by sa mala začať o 12.15.

Program summitu ukončí piatkový pracovný obed, na ktorom budú okrem ministrov obrany členských krajín NATO prítomní aj predstavitelia Afganistanu vrátane ministra obrany Abdula Rahíma Wardaka.

NATO diskutuje v Bratislave o Rusku, raketách a Afganistane

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM