Webnoviny - Svet

Hnutie 99% podalo na Ústavný súd sťažnosť voči Spišiakovi

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 5. marca (WEBNOVINY) – Niekoľko desiatok kandidátov hnutia 99% – občiansky hlas dnes demonštrovalo na košickej Hlavnej ulici, Pavol Pavlík v sprievode ďalších členov odniesol do podateľne Ústavného súdu SR hromadnú sťažnosť namierenú proti policajnému prezidentovi Jaroslavovi Spišiakovi.

„Nezákonné konanie policajného prezidenta považujeme za neprípustné ovplyvňovanie verejnej mienky s negatívnym dopadom na výsledky parlamentných volieb,“ uviedol Pavlík.

Ako ďalej informoval, v podaní sťažovatelia namietajú, že svojím nezákonným konaním Spišiak výrazne zasiahol do práva kandidátov hnutia na prístup k voleným a iným verejným funkciám za rovnakých podmienok, ktoré zaručuje Ústava SR, ako aj do práva na zachovanie ľudskej dôstojnosti, osobnej cti, dobrej povesti a na ochranu mena.

Na otázku novinárov Pavlík uviedol, že nepožiadali Ústavný súd SR o vydanie predbežného opatrenia, ani o prednostné vybavenie ich sťažnosti.

Podľa sťažovateľov Jaroslav Spišiak nie je orgánom činným v trestnom konaní a preto nemal právo osobne vydať pokyn podriadeným policajtom, aby preverovali podpisy u občanov a rovnako nemá právo verejnosť informovať o prebiehajúcom vyšetrovaní podpisových hárkov hnutia 99%.

Podľa názoru sťažovateľov Spišiak svoje tvrdenia opiera o výsledky preverovacej akcie, pri ktorej bol porušený zákon a ktorá nezodpovedá zákonným spôsobom na získavanie dôkazov podľa ustanovení Trestného poriadku.

„Spišiak verejne a bez dôkazov naznačil prepojenia medzi predstaviteľmi 99% a osobami, ktoré sa dopustili falšovania podpisov, čím zámerne poškodil našu stranu. Verím, že ústavní sudcovia si uvedomia naliehavosť vybavenia našej žiadosti,“ povedal Pavlík.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM