Lucia Lauková Správy

Hnutie OĽaNO prichádza s tieňovou vládou: Každý minister bude mať svojho oponenta

Tieňová vláda má byť alternatívou k súčasnému vládnemu kabinetu, ktorý hnutie OĽaNO považuje za neschopný a bez vízie.

Ilustračný obrázok k článku Hnutie OĽaNO prichádza s tieňovou vládou: Každý minister bude mať svojho oponenta
Zdroj: TASR

Hnutie OĽaNO predstavilo svoju tieňovú vládu. Chce byť alternatívou k súčasnému vládnemu kabinetu, ktorý považuje za neschopný a bez vízie. Tieňového premiéra hnutie nepredstavilo, sústreďuje sa na odborné ministerské posty. O premiérovi rozhodnú podľa lídra OĽaNO Igora Matoviča ľudia vo voľbách.

„Neschopnú vládu, vládu bez vízie a vládu škandálov treba vymeniť. Preto prichádzame s našou tieňovou vládou. Považujeme za dôležité, aby každý minister mal svojho oponenta. Naši tieňoví ministri budú prinášať naše riešenia. Chceme presvedčiť ľudí o našej vízii pre spravodlivé a prosperujúce Slovensko,“ povedala líderka hnutia Veronika Remišová.

Členovia tieňového kabinetu

Tieňový kabinet tvoria: Eduard Heger (financie a hospodárstvo), Veronika Remišová (zahraničné veci, boj proti korupcii a eurofondy), Ján Marosz (doprava), Marek Krajčí (zdravotníctvo), Gábor Grendel (rezort vnútra), Miroslav Sopko (školstvo), Richard Vašečka (obrana), Jozef Viskupič (kultúra), Martin Fecko (pôdohospodárstvo), Soňa Gaborčáková (sociálne veci), Milan Vetrák (spravodlivosť), Ján Budaj (životné prostredie), Peter Pollák (rómska reforma).

„Vypočuli sme hlasy svojich voličov a zostavili sme tím odborníkov, ktorý dnes chceme predstaviť ako alternatívu k zlepencu zlodejov, ktorí nám vládnu,“ doplnil Matovič. Necelé dva roky podľa neho ukázali, že hnutie OĽaNO má odborníkov. „Chceme ich ukázať celému Slovensku a takto výrazne viac prebrať zodpovednosť,“ doplnil Matovič. Všetci členovia tieňového kabinetu podľa neho dokážu zviesť odborný súboj so súčasnými ministrami.

Úloha kabinetu

Členovia tieňového kabinetu mienia prinášať riešenia a predkladať ich do parlamentu. Mali by si vytvoriť aj odborné tímy a ukázať, že OĽaNO je hnutím odborníkov. Tím ešte nie je celkom úplný, mal by pribudnúť napríklad oponent k podpredsedovi vlády pre investície a informatizáciu. Časom sa zrejme vymení tieňový minister Viskupič, ktorý je zvolený za predsedu Trnavského kraja. „Zatiaľ nám pomôže a my prídeme s jeho dôstojnou náhradou,“ doplnil Matovič.

Hnutie potvrdilo záujem spolupracovať aj s SaS, chcelo s ňou vytvoriť aj tieňovú vládu, ale nepodarilo sa. SaS má svojich tímlídrov. „Konkurencia je zdravá,“ poznamenal Matovič. Opozičná rada, ktorú tvorí OĽaNO s SaS, nie je podľa hnutia mŕtva. SaS a OĽaNO by podľa Remišovej mali byť jadrom alternatívy voči vláde, a to aj napriek rozdielnym názorom na niektoré témy.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM