Webnoviny - Svet

Hochschornerovci v ankete opäť najvyššie

WEBNOVINY.SK

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ 5. decembra (WEBNOVINY) – V sobotu večer v Liptovskom Mikuláši slávnostne vyhlásili výsledky ankety Slovenského zväzu kanoistiky na divokej vode Kanoista roka 2009. Minuloročné prvenstvo v suverénne najúspešnejšom slovenskom olympijskom športe obhájili súrodenci Pavol a Peter Hochschornerovci. Tí v tomto roku triumfovali v individuálnych pretekoch C2 na majstrovstvách Európy v anglickom Nottinghame a potom si z majstrovstiev sveta v španielskom Seu d´Urgell priviezli dokonca dve zlaté medaily, keď zopakovali víťazstvo v kategórii jednotlivcov a spolu s bratrancami Ladislavom a Petrom Škantárovcami a Tomášom Kučerom s Jánom Bátikom nepustili nikoho pred seba ani v pretekoch trojčlenných hliadok. Vo Svetovom pohári si na jubilejný desiaty titul budú musieť ešte počkať. V tejto sezóne v Čunove zvíťazili, v nemeckom Augsburgu boli druhí, ale vo francúzskom Pau skončili na 9. mieste, a práve to ich odsunulo v konečnom poradí „až“ na druhú pozíciu za Škantárovcov.

"Vzhľadom k tomu, že to bola poolympijská sezóna, ktorá býva tradične taká oddychovejšia, tak to bolo výsledkovo dobré. Na začiatku sme vyhrali majstrovstvá Európy a to nás doslova nakoplo k ďalším dobrým výkonom. Majstrovstvá sveta nám vyšli úplne dokonale, takže môžeme byť absolútne spokojní. Ešte nám mohli o niečo lepšie vyjsť jedny preteky Svetového pohára a mali by sme už desať prvenstiev. Ale aspoň máme o motiváciu navyše na ďalší rok,“ skonštatoval po prevzatí ocenenia Pavol Hochschorner. Súrodenci si v centre Liptova prevzali cenu aj za anketové prvenstvo v kategórii debloviek.

Najlepším kanoistom sa podľa očakávania stal Michal Martikán. Na európskom šampionáte v Nottinghame potvrdil, že je svetovou jednotkou. Po tretí raz v rade triumfoval v kategórii C1. So svojím vystúpením na MS v Seu d´Urgell však známy maximalista nemohol byť spokojný. Síce neporušil tradíciu ťahajúcu sa od roku 1995, že z každého svetového šampionátu sa vracia s medailou v individuálnych pretekoch, tentoraz sa mu však v olympijskej kategórii jednotlivcov ušlo „len“ striebro. Zlato zo súťaže družstiev bolo jeho siedmym z MS. Jeho celková zbierka vzácnych kovov spolu so súťažou družstiev je obdivuhodná – sedem zlatých, dve strieborné a štyri bronzové. Svetový pohár bol mimo centra jeho záujmu – z dvoch pretekov, ktoré absolvoval, v jedných (v Čunove) zvíťazil. „Určite sa mi nenaplnilo do bodky zrealizovať svoj ďalší sen – opäť získať zlatú medailu v pretekoch jednotlivcov na majstrovstvách sveta. Myslím si však, že tých pozitívnejších vecí bolo oveľa viac. Samozrejme, že ma teší titul majstra Európy z Nottinghamu, kde som pred štrnástimi rokmi získal svoju prvú seniorskú medailu. Zopakoval som si teda ti fantastické pocity radosti zo stupňa víťazov. Majstrovstvá sveta neboli neúspešné, ale ja som chcel ešte viac,“ neskrýval historicky najúspešnejší vodný slalomár sveta. Nakoniec to však so svojím typickým úsmevom zvrtol na žart: „No a na konci roka ma mimoriadne potešilo naše víťazstvo v hokejovej exhibícii nad Čechmi.“

V kategórii kajakárok obhájila post slovenskej jednotky Elena Kaliská. Na ME si zopakovala svoj vlaňajší triumf z olympiády v Pekingu, v súťaži družstiev spolu s Janou Dukátovou a Gabrielou Stacherovou získali striebro. Stala sa tak najúspešnejšou účastníčkou kontinentálnych majstrovstiev. Na MS skončila v individuálnych pretekoch až deviata, ale v súťaži trojčlenných hliadok v rovnakej zostave ako v Nottinghame skončili Slovenky druhé a vybojovali historicky prvú medailu z majstrovstiev sveta v súťaži 3×K1 žien. Rovnako ako Martikán aj Elena Kaliská odsunula SP v tejto poolympijskej sezóne na vedľajšiu koľaj a takisto z dvoch absolvovaných pretekov jedny vyhrala. „Môžem byť spokojná na päťdesiat percent. Čakala som sama od seba viac na majstrovstvách sveta. Ešte stále si len zvykáme na nové pravidlá, podľa ktorých sa finále ide od nuly. Je to však dobre v tom, že ma to núti opäť sa pustiť do novej práce. Budúci rok máme majstrovstvá Európy doma v Čunove. Bude to motivácia navyše. Určite nás príde povzbudiť množstvo ľudí. Ja sa na to veľmi teším. Svetový šampionát bude v nevyspytateľnom slovinskom Tacene, bude to tam určite veľmi dramatické. Svetový pohár sa pokúsim absolvovať kompletný,“ naznačila svoje plány na budúcu sezónu dvojnásobná olympijská víťazka Elena Kaliská.

Kajakárom roka sa stal Peter Cibák ml. Jeho najväčším úspechom v končiacom sa roku bolo 12. miesto na MS v najťažšej a najpočetnejšie obsadzovanej kategórii K1 mužov. Na ME skončil dvadsiaty ôsmy, v konečnom poradí SP bol zo slovenských kajakárov najvyššie na 19. priečke.

SZKDV ocenil aj ďalších športovcov. Za talenty roka vyhlásili kajakára Martina Halčina a kanoistu Patrika Gajarského. Obaja na tohtoročných juniorských majstrovstvách Európy v Liptovskom Mikuláši vo svojich kategóriách triumfovali a sú určite prísľubom pre budúcnosť vodného slalomu pod Tatrami. Halčin bol aj lídrom družstva, ktoré si na mládežníckom šampionáte v Liptove vybojovalo bronz v súťaži 3×K1 juniorov. Zjazdármi roka sa stali nestarnúci Vladimír Vala s Jaroslavom Slučikom.

Cenu pre najlepšieho trénera udelili Petrovi Hochschornerovi st., najlepším rozhodcom sa stal Anton Veselský, cenu za mimoriadny prínos pre kanoistiku na divokej vode si prevzal Ján Dojčan. Zároveň do Siene slávy kanoistiky na divokej vode uviedli bývalého česko-slovenského reprezentanta v atletike a v súčasnosti čestného predsedu SZKDV Ivana Čierneho. Slovenský vodný slalom má za sebou skvelú sezónu. Na kontinentálnom i svetovom šampionáte sa slalomári z krajiny pod Tatrami stali suverénnymi víťazmi v medailovej bilancii. Z Nottinghamu sa vrátili s piatimi vzácnymi kovmi, z toho boli tri zlaté a všetky v olympijských disciplínach. V C1 hegemóniu Slovenska ešte zvýraznil Alexander Slafkovský, ktorý skončil druhý. V španielskom Seu d´Urgell sa odohral pre Slovensko najúspešnejší svetový šampionát v histórii. Slováci vylovili z pyrenejskej vody 6 medailí – 3 zlaté a 3 strieborné. Doteraz získali na jednom šampionáte maximálne po štyri cenné kovy a dva svetové tituly. Vo Svetovom pohári sa z celkového prvenstva tešili Jana Dukátová v K1 žien a Ladislav a Peter Škantárovci v C2. Po troch zlatých medailách vlani na olympijských hrách v Pekingu Slováci opäť potvrdili, že vo vodnom slalome sú v súčasnosti svetovými jednotkami.

Výsledky ankety SZKDV Kanoista roka: Absolútny víťaz: Pavol a Peter Hochschornerovci Kajakár roka: Peter Cibák ml. Kajakárka roka: Elena Kaliská Singlista roka: Michal Martikán Deblisti roka: Pavol a Peter Hochschornerovci Zjazdári roka: Vladimír Vala, Jaroslav Slučik Talent roka: Martin Halčin, Patrik Gajarský Tréner roka: Peter Hochschorner st. Rozhodca roka: Anton Veselský Cena za mimoriadny prínos: Ján Dojčan Uvedenie do Siene slávy: Ivan Čierny.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM