Webnoviny - Svet

Hokejista vyhlásil, že sa k vražde priznal pod nátlakom

WEBNOVINY.SK

KOŠICE 16. novembra (WEBNOVINY) – Na Okresnom súde Košice I dnes začalo nové pojednávanie s bývalým hráčom hokejového klubu HC Košice Ladislavom Ščurkom, obžalovaným z vraždy rozhodcu Mareka Liptaja z Popradu.

Súd začal všetky úkony vykonávať odznova, lebo na tom z dôvodu zmeny predsedu senátu trval obžalovaný.

Odporúčame:

Hokejista Sčurko, obžalovaný z vraždy, je na slobode

Svedkyňa povedala, že sa jej Ščurko priznal k vražde Jeho obhajca povedal, že okrem opakovania všetkých dôkazov, ktoré urobil súd v prvom procese od roku 2009, navrhuje aj vypočutie tých svedkov, ktorých výsluchy prvý predseda senátu nepripustil.

Medzi nimi je priateľka športovca a osoby, ktoré boli ako prvé pri kostrovom náleze zavraždeného.

Vraždu rozhodcu má údajne na svedomí tipovacia mafia

Podľa obžaloby Ščurko bývalého hokejového rozhodcu dobodal v januári 2008 na odpočívadle za Košicami vo svojom aute. Neskôr údajne jeho telo zakopal v lese v okrese Kežmarok.

Hokejista dnes na súde po prečítaní obžaloby prokurátorom vyhlásil, že je nevinný a Liptaja nezabil ani nezavraždil.

Keďže prokurátor sa vzdal práva vypočuť obžalovaného, po otázkach obhajcu Ščurko zopakoval verziu, ktorú už poskytol súdu na pojednávaní v júli 2010, a podľa ktorej je za vraždou Popradčana tipovacia mafia.

Športovec vypovedal, že Liptaja na jeho žiadosť zaviezol na odpočívadlo, kde sa stretol s dvomi jemu neznámi mužmi, kým on zostal sedieť v aute.

Tieto osoby podľa neho Liptaja dobodali a naložili ho do kufra jeho auta. „Jeden si sadol ku mne a kázal mi, aby som šiel na Poprad. Druhý išiel za nami autom. Pred Kežmarkom som zastavil, vybrali telo z kufra a dali ho do svojho auta. Povedali mi, že sa nemám o nič starať a že som nič nevidel,“ hovoril.

Ščuko sa v minulosti priznal

Na žiadosť prokurátora potom súd prečítal tri výpovede Ščurka, v ktorých sa k skutku priznal. Išlo o dve výpovede z apríla 2008, kedy bol zadržaný políciou a v jeden deň vypočutý ako podozrivý a potom aj ako obvinený. Tretia výpoveď bola urobená po podaní obžaloby na hlavnom pojednávaní.

Pri všetkých výsluchoch s menšími odlišnosťami hokejista opísal, ako Liptajovi dovolil z ľútosti bývať vo svojom byte v Košiciach a finančne mu pomáhal. Popradčan ho mal presvedčiť tvrdením, že má rakovinu. Ščurko tvrdil, že Liptaj ho postupne začal „citovo a psychicky vydierať“, dožadoval sa, aby s ním trávil všetok voľný čas a keď nedostal, čo chcel, vyhrážal sa samovraždou. V tejto situácii sa hokejista rozhodol, že Liptaj musí odísť z jeho bytu.

„Zbalil som mu veci a chcel som ho odviesť do Popradu, odkiaľ prišiel. Cestou v aute začal robiť cirkus a chcel vyskočiť. Zastavil som na odpočívadle a vystúpil sme. Vyhrážal sa mi, že mi zničí vzťah s priateľkou. Vybral som nôž, že ho postraším. Vtedy sa stalo to, čo ma dodnes mrzí a nemôžem tomu uveriť. Dostal som amok, neviem koľkokrát som ho pichol,“ tvrdil v jednej z výpovedí.

Psychický nátlak polície

Dnes na pojednávaní o priznaniach Ladislav Ščurko povedal, že ich urobil pod psychickým nátlakom polície. Jej príslušníci mu podľa neho hrozili, že ak sa neprizná, skončí v cele na doživotie a do väzenia pôjde aj jeho priateľka.

„Mali už koncept, ako to malo prebiehať. Ja som len opakoval, čo oni sformulovali,“ hovoril.

Proces bude pokračovať vo februári. Vypovedať majú kamarátky hokejistu, ktorým podľa obžaloby Ščurko povedal, že dobodal Liptaja a neskôr to obrátil na žart.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM