Jakub Forgács Hokej Hokej

Konečne sa dočkali! Banskobystrickí hokejisti vykorčuľovali na domácom ľade proti Nitranom. A veru, mali im čo oplacáť, keď v dvoch predošlých stretnutiach finále play off pod Zoborom triumfoval ich súper...

Ilustračný obrázok k článku Hokejové finále pokračovalo pod Urpínom: Barani sa tešia z prvej výhry nad Nitrou! FOTO

Hokejisti HC'05 Banská Bystrica sa vrátili do boja o majstrovský titul. V sobotňajšom treťom finále tisportligovej play off zdolali doma HK Nitra 5:3 a stav série znížili na 1:2. Štvrtý duel je na programe už v nedeľu so začiatkom o 19:30.

Bystričanom parádne vyšiel vstup do zápasu. Po tom, čo sa zranil hosťujúci Ordzovenský a pre šarvátku skončili na trestnej lavici Zigo s Lalibertém, im vyšla hra štyroch proti štyrom. Prvý gól dal po 86 sekundách Kytnár, keď upratal puk za Valentom, ktorý sa odrazil po strele Gründlinga od žŕdky. O druhý presný zásah sa postaral o 42 sekúnd neskôr Gillies, tečoval puk v kruhu po strele Kytnára od modrej. V tej istej minúte sa presadil ešte aj Bast. Pekne sa preštrikoval pred Valenta a vyhnal ho z bránky. Putoval do nej Lakosil, ktorému v dvanástej minúte pomohla žŕdka. Z medzikružia zakončoval Gillies. Neskôr sa musel zapotiť pri šanciach Tománka a Luntera. Hostia mohli skórovať z prečíslenia. Laliberté našiel pred bránkou Bakera, no ten netrafil puk pred odkrytou svyätyňou „baranov“.

Po prestávke hrali Bystričania umne, nepúšťali nitrianskych hráčov do vyložených príležitostí. Jednu si vypracovali hostia až v presilovke, no Bajteka vychytal výborný Bacashihua. V početnej výhode hrozili i domáci, no neujal sa teč Ziga a ani strela Šmacha z pravej strany. Skóre napokon zmenil v závere druhej tretiny Ivan Majeský. Napriahol od modrej a keďže Lakosil mal zakrytý výhľad, kapituloval – 4:0.

V tretej tretine Nitra rýchlo znížila. Už po 72 sekundách prekonal Bacashihuu z troch metrov presnou strelou Blackwater. Potom pribudli šarvátky a viac sa vylučovalo ako hralo. To vyhovovalo viac hráčom spod Zobora, ktorí v presilovke znížili na rozdiel dvoch gólov. Presadil sa voľný Macík. Domácich potom upokojil po Lunterovej aktivite Bortňák gólom na 5:2, avšak nie na dlho, pretože o minútu neskôr po vyhratom buly pridal tretí gól Nitry obranca Baker. V závere to skúšali hostia bez brankára, ale zdramatizovať zápas sa im už nepodarilo.

HC'05 Banská Bystrica – HK Nitra 5:3 (3:0, 1:0, 1:3)

• Góly: 2. Kytnár (Gründling, Matoušek), 3. Gillies (Kytnár, Šmach), 3. Bast (Tománek), 40. Majeský (Pujacs, Bortňák), 55. Bortňák (Lunter, Majeský) – 42. Blackwater (Laliberté), 50. Macík (Bajtek, Štefanka), 56. Baker (Beca)
  • Rozhodovali: Jonák, Lauff – Šefčík, Tvrdoň
  • Vylúčení: 6:7 na 2 min., navyše Zigo 5+10+DKZ za údery – Blackwater 5+10+DKZ za údery, Laliberté DKZ za údery
  • Presilovky: 0:1
  • Oslabenia: 0:0.
  • stav série 1:2
  • HC'05 iClinic: Bacashihua – Pujacs, Majeský, Čížek, Gründling, Ďatelinka, Šmach, Sandgren, Petran – Majdan, Bast, Tománek – Lunter, Zigo, Matoušek – Hvila, Kytnár, Gillies – Bortňák, Handzuš, Bajaruns
  • HK Nitra: Valent (3. Lakosil) – Baker, Milo, Ordzovenský, Milam, Kuzma, Podhradský, König – Bajtek, J. Štefanka, Macík – Blackwater, Slovák, Laliberté – Kutálek, Beca, H. Ručkay – Pupák, Bene, Stloukal