Hokejový turnaj mužov: Favoriti nezaváhali

Sidney Crosby Foto: SITA/APVANCOUVER 17. februára (WEBNOVINY) – Súhrn výsledkov utorkových stretnutí hokejového turnaja mužov na zimných olympijských hrách vo Vancouveri:

A-skupina:
USA – Švajčiarsko 3:1 (1:0, 2:0, 0:1)
Góly: 19. Ryan, 26. Backes, 29. Malone (Suter) – 50. Wick (Domenichelli)
Vylúčení: 2:3 na 2 min, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Bulanov (Rus.), O´Halloran (Kan.) – Morin (Kan.), Oskirko (Rus.), 16 706 divákov
Zostavy:
USA: Miller – Suter, Rafalski, E. Johnson, Whitney, J. Johnson, Orpik, Gleason – Parise, Šťastný, Kane – Malone, Pavelski, Kessel – Langenbrunner, Kesler, Brown – Drury, Backes, Ryan – Callahan.
Švajčiarsko: Hiller – Streit, Weber, Blindenbacher, Sbisa, Seger, Furrer, Diaz, von Gunten – Paterlini, Plüss, Rüthemann – Wick, Jeannin, Lemm – Domenichelli, Sannitz, Sprunger – Ambühl, Déruns, Monnet
Američania viedli v polovici zápasu už 3:0, najmä vďaka aktivite štvrtého útoku. Prvý gól olympijského turnaja strelil v 19. min Bobby Ryan a v 26. min zvyšoval David Backes na 2:0. O dve minúty na to využil presilovku pri vylúčení švajčiarskeho útočníka Sannitza Ryan Malone – 3:0. Po dvoch tretinách bol pomer striel na bránku 22:9 v prospech tímu USA. V záverečnom dejstve Američania zápas kontrolovali. Švajčiari zaznamenali čestný úspech v 50. min, keď v presilovke prekonal gólmana USA Millera Roman Wick.

Kanada – Nórsko 8:0 (0:0, 3:0, 5:0)
Góly: 23. Iginla (Crosby, Doughty), 25. Heatley (Pronger, J. Thornton), 32. Richards (P. Bergeron, S. Weber), 45. Getzlaf (S. Niedermayer, Toews), 47. Heatley (Marleau, Boyle), 48. Iginla (R. Nash, Crosby), 52. Perry (E. Staal, Boyle), 59. Iginla (R. Nash, Crosby)
Vylúčení: 5:6 na 2 min, presilovky: 2:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: Ronn (Fín.), Rooney (USA) – Fonselius (Fín.), Nowak (USA), 16 652 divákov
Zostavy:
Kanada: Luongo – S. Weber, S. Niedermayer, Pronger, Boyle, Keith, Seabrook, Doughty – Heatley, J. Thornton, Marleau – R. Nash, Crosby, P. Bergeron – Perry, Getzlaf, E. Staal – Iginla, Toews, Morrow – Richards,
Nórsko: Grotnes (45. Lysenstoen) – T. Jakobsen, Trygg, Holos, Bonsaksen, Lund, Kaunismaki – Vikingstad, Thoresen, Roymark – Skroder, Zuccarello Aasen, Hansen – Bastiansen, Olimb, Holtet – K. Forsberg, Laumann Ylven, Andersen – Spets
Kanaďania začali podľa očakávania veľkým tlakom, na pozornú defenzívu Nórska na čele s Palom Grotnesom však nevedeli nájsť recept. Nórsky gólman pôsobil pokojným dojmom, puky zbytočne nevyrážal a predviedol niekoľko skvelých zákrokov. Hrou pred bránkou mu navyše pomáhali aj obrancovia. V 23. min načasoval Crosby ideálnu prihrávku pre Iginlu a ten strelou z prvej takmer od modrej čiary otvoril skóre. O dve minúty neskôr tečoval Prongerovu strelu od modrej Heatley a v 32. min sa presadil pred Grotnesom dôrazný Richards. Nóri postupne herne odpadli a na rýchlo korčuľujúcicich Kanaďanov už nestačili. Zámorskí hráči si uvedomili, že dôležitá bude v úvodnej fáze turnaja aj výška skóre a pridali ďalších päť zásahov. V 59. min Nashovu strelu jemne tečoval Iginla a diváci zasypali ľad šiltovkami, keďže útočník Calgary skompletizoval hetrik. V oficiálnom zápise dlho figuroval ako strelec Nash, napokon však gól prisúdili Iginlovi. Brankár Luongo sa stal prvým gólmanom olympijského turnaja 2010 s čistým kontom.

B-skupina:
Rusko – Lotyšsko 8:2 (3:0, 1:0, 4:2)
Góly: 3. Zaripov (S. Fiodorov, Nikulin), 8. Radulov (S. Fiodorov, Kalinin), 20. Ovečkin (Siomin), 39. Malkin (Afinogenov, Kovaľčuk), 41. Ovečkin (Daciuk), 42. Zaripov (Zinoviev), 44. Kovaľčuk (Malkin, Ťutin), 59. Morozov (A. Markov) – 41. Vasiljevs (Niživijs, Cipulis), 44. Ankipans (Sprukts, Karsums).
Vylúčení: 5:8 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, rozhodovali: LaRue (USA), Vinnerborg (Švéd.) – Feola (USA), Sharrers (Kan.), 18 000 divákov
Zostavy:
Rusko: Nabokov – Ťutin, Gončar, Kornejev, Grebeškov, Nikulin, A. Markov, Volčenkov, Kalinin – Afinogenov, Malkin, Kovaľčuk – Siomin, Daciuk, Ovečkin – Morozov, Zaripov, Zinoviev – Radulov, S. Fiodorov, Viktor Kozlov
Lotyšsko: Masalskis – Rekis, Pujacs, Lavinš, Galvinš, K. Redlihs, Skrastinš, Bartulis, Sotnieks – Cipulis, Vasiljevs, Niživijs – Karsums, Sprukts, Ankipans – Širokovs, Darzinš, M. Redlihs – Daugavinš, Berzinš, Meija
Lotyši síce na úvod prečkali oslabenie, krátko po návrate vylúčeného Rekisa však otvoril skóre Zaripov. Skvelí ruskí korčuliari si v úvodnej tretine robili na ľade čo chceli a za svoju aktivitu boli odmenení aj ďalšími gólmi. V 8. min prestrelil Masalskisa po Fiodorovej prihrávke Radulov a keď v poslednej minúte prvej časti obral Siomin o puk váhajúceho Galvinša a naservíroval ho Ovečkinovi, „zborná“ viedla už o tri góly. V druhej dvadsaťminútovke Rusi stiahli nohu z plynu, outsidera viackrát podržal Masalskis. Napriek tomu favorit zvýšil svoj náskok – po delovke Kovaľčuka v 39. min pohodlne dorazil do prázdnej bránky Malkin. Už po niekoľkých sekundách tretej tretiny dokázal znížiť Vasiljevs, no to nemal robiť, lebo inkasovaný gól Rusov vyburcoval k oveľa väčšej aktivite. Už o ďalších 26 sekundách pridal svoj druhý presný zásah v zápase Ovečkin, o ďalšiu polminútu sa presadil aj Zaripov, ktorý dosiahol rovnako druhý gól. V 44. min presne namieril aj Kovaľčuk a bolo 7:1. V rovnakej minúte prestrelil delovkou Nabokova Ankipans, aby v samom závere doklepol puk do bránky kapitán Rusov Morozov a upravil na konečných 8:2.