Webnoviny - Svet

Homosexuali ohrozujú rodinu, myslí si Matovičov Kuffa

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) – Konflikt medzi poslancom NR SR Štefanom Kuffom (OĽaNO) a komunitou homosexuálov a lesieb je podľa jeho kolegu z poslaneckého klubu Branislava Škripeka otázkou predsudkov.

Ako povedal Škripek pred novinármi po stretnutí poslancov OĽaNO s Romanou Schlesinger z občianskeho združenia Queer Leaders Forum, problém, ktorý riešime, je problém predsudkov v tejto spoločnosti.

„Ľudia sa musia naučiť spolu komunikovať a nie navzájom sa napádať. Bola to konštruktívna debata,“ konštatoval s tým, že ide určite o otázku predsudkov na jednej, aj druhej strane. „Nevieme ešte predsudky v sebe spracovať. Ak sa táto komunita cíti týmto výrokom napadnutá, je v tom časť predsudkov, a ich reakcia je určitým útokom, a zase je v tom časť predsudkov. Myslím, že musíme riešiť predsudky,“ zdôraznil.

Podľa neho je treba povedať: „Mám názor, nemáte sa cítiť napadnutí mojim názorom a ja sa nebudem cítiť napádaný vašimi názormi“. Strata predsudkov nie je podľa neho v tom, kto sa bude komu viac ospravedlňovať, ale v tom, že budeme k sebe pristupovať vyvážene. „Učiť sa rešpektovať druhého a hľadať podstatu dialógu. Ľudia majú spolu vychádzať, vytvoriť dobrú spoločnosť,“ dodal s tým, aby sa všetci opäť stretli.

Slová o homosexualite ako chorobe vyslovil v parlamente Kuffa v piatok 11. mája.

Schlesinger mrzí, že Kuffa sa za svoj výrok v parlamente komunite homosexuálov nechce ospravedlniť. Verí však, že sa ešte nad ich argumentmi zamyslí. „Názor, že homosexualita je choroba, nepatrí na pôdu parlamentu, nepatrí do úst poslanca, pretože má spoločenskú zodpovednosť a takýto výrok poškodzuje. Takýto výrok je založený na klamstve a nepravde, pretože všetky renomované psychiatrické organizácie už dávno vylúčili homosexualitu z klasifikácie chorôb,“ uviedla.

Homosexualita ohrozuje rodinu, tvrdí Kuffa

Kuffa sa po stretnutí novinárov pýtal, či si nemôže myslieť to, čo povedal v parlamente. „Do roku 1972 bola homosexualita v USA zapísaná medzi duševné choroby. Neviedla sa o tom odborná diskusia, ale neskôr to bolo vyňaté. Tento trend potom pokračoval aj v roku 1994 vo WHO. S medzinárodnej klasifikácie duševných ochorení bola vyňatá,“ konštatoval.

Mnohí odborníci podľa neho hovoria, že je to problematika, ktorá sa dá dať na správnu mieru. „Nie som proti ľuďom, ale mám svoj názor. Rodina je prioritou. Homosexualitu vnímam ako to, čo rodinu ohrozuje,“ vyhlásil. Opýtal sa, či majú právo dvaja muži a dve ženy na adopciu dieťaťa. „Kde je právo dieťaťa? Chceli by ste byť synom dvoch otcov, alebo dvoch matiek? Kto sa vás bude pýtať na váš názor? Prečo by som nemohol mať iný názor,“ položil niekoľko otázok Kuffa.

Kuffovym vzorom sú Rusi

V súvislosti s organizovaním dúhového pochodu sa Kuffovi páčia Rusi. „Nijaký dúhový sprievod nepovolili. Ja sa s tým stotožňujem. EÚ hystericky reagovala. Rusi povedali, že nie, a hotovo,“ povedal s tým, že homosexuálom neberie právo povedať svoj názor na dúhovom pride.

Kuffa upozornil, že cez e-mail mu mnohí po jeho výroku i perverzne nadávali. „Priali mi najhoršie. Pýtam sa, keď opačne orientovaní ľudia mi hovoria, bodaj by som mal aj ja tak dieťa orientované. Homosexualita tých, ktorí mi tak prajú, priali mi dobre alebo zle? Ako oni samotní vnímajú homosexualitu? Ani títo ľudia to nevnímajú ako niečo pozitívne, aj keď je to prezentované inak,“ vyhlásil.

Pripustil, že sa homosexualita môže vyskytnúť aj v jeho rodine. „Zostal by som ako správny otec pri svojom dieťati a snažil by som sa mu pomôcť. Nie som bigotný, môžete mať narkomana doma a vychovávate ho najlepšie ako viete. Vychováte možno narkomana, bezdomovca a čo s tým urobíte?“ opýtal sa.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM