Horehronská metropola bola jedným z centier SNP. Brezno vzdalo hold hrdinom

Brezno bolo jedným z povstaleckých centier. Aj preto sa útrapy a krutosti vojny nevyhli ani jemu a okolitým obciam.

Jakub Forgács

Aj horehronská metropola Brezno, ako jedno z centier Slovenského národného povstania (SNP), v týchto dňoch vzdala hold hrdinom jednej z najvýznamnejších udalostí našich novodobých dejín.

„Len zásluhou obdivuhodnej odvahy ľudí, ktorí sa so zbraňou v ruke postavili proti nepriateľskej presile, si pripomíname 73. výročie SNP. Tento významný bod našej národnej histórie by sme si mali strážiť o to starostlivejšie, že aj dnes môžeme byť svedkami snáh o dezinterpretáciu historických udalostí z obdobia vojnového Slovenského štátu či druhej svetovej vojny ako takej. Nemali by sme preto zabúdať, že obeťami vojny neboli len anonymné a vzdialené bytosti, ale ľudia z regiónu Horehronia, ľudia, ktorí pred začiatkom bojov mali mnohé sny, plány a celý život pred sebou,“ pripomenul brezniansky primátor Tomáš Abel.

Brezno bolo jedným z povstaleckých centier a aj preto sa útrapy a krutosti vojny nevyhli ani jemu a okolitým obciam. Okupačné vojská počas SNP popravovali a vraždili zajatých povstaleckých vojakov, partizánov, členov revolučných národných výborov a ich rodinných príslušníkov i rasovo prenasledovaných občanov.

„Nech sú svedectvá tých, ktorí vojnu pocítili na vlastnej koži, výstrahou a varovaním, že podobné vojenské besnenie sa už nikdy nesmie opakovať. Nech sú ich zážitky a spomienky pre všetkých dôležitým mementom o tom, aký vzácny a krehký je mier. Spoločným záujmom každého z nás by preto mal byť trvalý mier a sloboda vo všetkých sférach života,“ dodal Abel.

Pozrite si v priloženej fotogalérii zábery partizánov počas SNP!

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR

Odporúčame