Kultúra

Horor, dráma či komédia: Týždeň priniesol na plátna kín štyri filmové novinky

Záver týždňa je tu! Čo tak stráviť víkendové voľno v spoločnosti niektorej z filmových noviniek?

Ilustračný obrázok k článku Horor, dráma či komédia: Týždeň priniesol na plátna kín štyri filmové novinky
Zdroj: pixabay

Záver februára priniesol do slovenských kín štyri filmové novinky. Medzi nimi je pokračovanie úspešnej francúzskej komédie, životopisná dráma nekonvenčnej a talentovanej ženy, ktorej romány okúzlili parížsku spoločnosť v prvej polovici 20. storočia s Keirou Knightley v hlavnej úlohe, ale aj pokračovanie hororového hitu či road movie o dôstojnosti a odvahe prijať inakosť, ktorá sa na prvý pohľad môže zdať ohavná.

Pod názvom Čo sme komu zase urobili? (r. Philippe de Chauveron) je v kinách pokračovanie úspešnej francúzskej komédie. Claude a Marie Verneuilovci, milovníci starého dobrého Francúzska, a teda aj správni malomeštiaci, sa tak trochu s ťažkým srdcom zmierili s tým, že sa ich dcéry vydali za mužov rozličných pôvodov. Podarilo sa im prekonať všetky zakorenené predsudky, teraz však čelia novej kríze. Ich štyria zaťovia sú odhodlaní z rôznych dôvodov opustiť Francúzsko.

Claude a Marie sa obávajú, že sa z ich blízkosti rozbehnú po celom svete dcéry aj vnúčatá. Vymýšľajú najrôznejšie dôvody, ako ich vo Francúzsku všetkých udržať. Najlepšie tak, že im dokážu, že Francúzsko je tou najúžasnejšou krajinou na svete. A to napriek tomu, že na ňu obaja do tejto chvíle s veľkou chuťou nadávali.

Náš prehľad pokračuje pod videom!

Zdroj: YouTube.com

Príbeh nekonvenčnej a talentovanej ženy, ktorej život bol rovnako pikantný ako romány, ktorými okúzlila parížsku spoločnosť v prvej polovici 20. storočia, prináša životopisná dráma Colette: Príbeh vášne. Snímku režíroval britský režisér Wash Westmoreland. Hlavnú úlohu slávnej francúzskej spisovateľky Sidonie-Gabrielly Colette stvárnila na Oscara dvakrát nominovaná Keira Knightley. Mladučká Sidonia-Gabriella sa zamiluje do parížskeho literáta Willyho, ktorý je starší o 15 rokov.

Po sobáši je z pokojného prostredia malej dedinky katapultovaná do sveta žiarivých parížskych salónov a opojných večierkov francúzskej smotánky. Colette sa prispôsobuje novému životu, vnára sa do bohémskeho sveta svojho manžela. Inšpiratívne prostredie v nej prebúdza spisovateľský talent. Píše svoje prvé dielo zo série o Claudine. Willy jej dovolí publikovať pod podmienkou, že kniha vyjde pod jeho menom. Fenomenálny úspech románu spraví z Willyho slávneho spisovateľa a z manželského páru ozajstné celebrity. Lenže emancipovaná Colette túži po uznaní.

Náš prehľad pokračuje pod videom!

Zdroj: YouTube.com

Fanúšikovia hororu sa môžu tešiť na pokračovanie komediálneho hororu Všetko najhoršie 2 (r. Christopher Landon). Vysokoškoláčka Tree bývala strašná mrcha, dokiaľ ju osud nepotrestal tým, že ju nútil opakovane prežívať rovnaký deň, na ktorého konci ju brutálne zabije chlap v maske maskotu jej univerzity. Každodenné krviprelievanie skončilo až vo chvíli, keď Tree odhalila identitu páchateľa a poslala ho na večnosť.

Medzitým sa z mrchy stala priateľská bytosť verne milujúca spolužiaka Cartera, ktorý jej v boji proti vraždiacej časovej slučke pomáhal. Žili by spolu šťastne asi až do smrti, keby nedošlo k sérii nešťastných príhod, končiacich tým, že sa Tree opäť prebudí v deň svojich narodenín. Pár šťastných prežitých týždňov sa rozpustilo ako para nad hrncom a jednou istotou, ktorú Tree má, je smrť, ktorá na ňu večer čaká.

Náš prehľad pokračuje pod videom!

Zdroj: YouTube.com

Od 28. februára je v kinách aj snímka Yomeddine. Ponúka príbeh Bešaja, ktorý žije v koptskej kolónii pre leprotikov, kam ho ako dieťa umiestnila jeho rodina. Má tu manželku a prácu, zbiera veci na smetisku. Keď manželka umrie, ostáva starnúcemu mužovi v srdci len veľká prázdnota a naliehavá nutnosť niečo zmeniť.

Rozhodne sa k riskantnému podniku – so svojím oslom a rozhrkanou károu sa vydáva na cestu, na ktorej konci, ako Bešaj dúfa, sa stretne s otcom. Pre muža so zohaveným telom predstavuje podobný podnik životnú výzvu, ktorú mu uľahčí spoločník, malý chlapec Obama. Road movie o dôstojnosti a odvahe prijať inakosť, ktorá sa na prvý pohľad môže zdať ohavná, nakrútil egyptský režisér a scenárista Abu Bakr Shawky.

Foto: ilustračné

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM