Webnoviny - Svet

Hospodárska súťaž na trhu sa v Európe zvýšila

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/ Tomáš Benediktovič BRATISLAVA 1. júna (WEBNOVINY) – Telekomunikačné trhy v EÚ čelia väčšej hospodárskej súťaži vďaka usmerneniam Európskej komisie (EK). Uvádza sa to v utorňajšej správe EK o regulácii národných telekomunikácií. Národné telekomunikačné regulačné orgány totiž vopred informujú EK o svojich plánoch regulovať časti svojich národných trhov. „Občania a podniky môžu následne využívať širší výber služieb a nižšie ceny,“ uvádza správa. Zároveň však poukazuje aj na fakt, že jednotný telekomunikačný trh v EÚ je aj naďalej neuskutočnenou realitou. EK má preto v úmysle navrhnúť vhodné opatrenia na zníženie nákladov, ktoré vyvoláva absencia jednotného trhu v telekomunikačných službách.

Problémy podľa EK predstavujú najmä rôzne národné regulačné prístupy k otázkam hospodárskej súťaže, ako je napríklad regulácia prístupu k optickým sieťam. Regulačná neistota by mohla brzdiť zavedenie investične náročných projektov infraštruktúry, ako sú napríklad prístupové siete novej generácie. Podpredsedníčka EK zodpovedná za digitálnu agendu Neelie Kroesová vyhlásila, že Európa potrebuje väčšiu koordináciu regulácie na zabezpečenie harmonizovaného vykonávania a riadneho fungovania jednotného telekomunikačného trhu v EÚ.

Odlišné riešenia aplikujú národní regulátori napríklad na zaobchádzanie s optickými prístupovými produktmi na trhoch veľkoobchodných širokopásmových služieb. V mnohých prípadoch, hoci sa optické siete začlenili do definície trhu, telekomunikačné regulačné orgány navrhli neuložiť regulačné nápravné opatrenia alebo ich obmedziť na optické siete. Ďalším problémom je uplatňovanie rôznych výpočtov na poplatky, za ktoré prevádzkovatelia ponúkajú časť svojich sietí alebo prenášajú hovory pre iných prevádzkovateľov. „Mnohé regulačné orgány stále zaraďujú nesúvisiace náklady do výpočtu poplatkov za ukončenie hovoru, ako sú napríklad náklady na spektrum, čo vedie k zvýšeniu poplatkov,“ konštatuje správa EK.

Komisia v súčasnosti ukončuje práce na odporúčaní o regulovanom prístupe k prístupovým sieťam novej generácie, ktoré je založené na usmerneniach EK poskytnutých v rámci prieskumov národných trhov širokopásmových služieb. Komisia takisto zvažuje poskytnúť ďalšie pokyny telekomunikačným regulačným orgánom o konzistentnom vykonávaní separačných záväzkov a nápravných opatrení.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM