Webnoviny - Svet

Hospodársky pokles zapríčinila aj vláda, tvrdí Bugár

WEBNOVINY.SK

KOMÁRNO 12. septembra (WEBNOVINY) – Hospodársky pokles nebol podľa predsedu strany Most-Híd Bélu Bugára zapríčinený len krízou, ale aj postupom vlády. Ako uviedol v prejave na sneme strany v Komárne, ktorého cieľom je prijať program strany, všetci občania majú mať vytvorené pre život rovnaké podmienky.

Most-Híd chce bojovať proti korupcii a klientelizmu – a preto v programe chce zakotviť centralizovanie verejného obstarávania. Okrem toho by verejné obstarávanie malo byť skutočne verejné a elektronické. Pracovné miesta vytvára podľa Bugára najmä súkromná sféra, pričom dôležitú úlohu hrajú najmä malí a strední podnikatelia. Most-Híd bude presadzovať zníženie odvodového zaťaženia a zníženie administratívnej záťaže. Cieľom strany je tiež zníženie dane z príjmu na 17 percent.

Vláda podľa Bugára nezohľadňuje, že Slovensko je „viacnárodným štátom“. Most-Híd chce iniciovať prijatie zákona o menšinách a tiež zákon o financovaní menšinových kultúr. V záujme spoločenskej integrácie Rómov chce strana zriaďovať internátne stredné školy "Gándhího“ typu na dobrovoľnej báze. Tí, čo sa starajú o svoje zdravie, by mali mať lacnejšie zdravotníctvo. Podľa Bugára treba tiež skončiť vojnu proti druhému dôchodkovému pilieru.

V školstve chce Bugárova strana presadzovať moderné učebnice a moderné učebné pomôcky, liberalizáciu trhu s učebnicami. Pre vysokoškolákov, ktorí po skončení zostanú pracovať na Slovensku, navrhuje Most-Híd preplatenie pôžičiek na štúdium štátom. Strana tiež chce zlepšenie kvality vyučovania slovenského jazyka na národnostných školách.

Most-Híd bude presadzovať aj podporu vidieka, aby sa udomácnil plnohodnotný vidiecky štýl života. Preto bude strana podporovať dobre fungujúce poľnohospodárstvo a ochranu životného prostredia.

V strane podľa Chmela nie je zatiaľ rovnomerné zastúpenie

V strane Most-Híd je podľa jej podpredsedu Rudolfa Chmela dlh v rovnomernom zastúpení Maďarov a Slovákov v orgánoch strany. Ako uviedol dnes v otváracom prejave na druhom sneme strany v Komárne, rovnomerné zastúpenie by malo existovať od miestnych po najvyššie stranícke štruktúry. Tento dlh musí byť podľa neho odstránený do konca roka.

Slovensko-maďarské vzťahy sú podľa Chmela na najhlbšom dne za posledných 20 rokov. "Je našou povinnosťou ich dvíhať,“ vyhlásil. Členov Most-Híd nemôžu kádrovať podľa neho z hľadiska vlastenectva maďarskí ani slovenskí extrémisti. Naopak, extrémistom v akejkoľvek trikolóre treba zabrániť, aby zasahovali do verejného života. Chmel tiež zdôraznil, že cieľom siláckych rečí nacionalistických extrémistov je zakryť veci, o ktorých občan nemá ani potuchu.

Rokovacím jazykom strany Most-Híd je podľa stanov materinský jazyk delegáta. Ako hostia na snem prišli maďarský veľvyslanec na Slovensku Antal Heizer a slovenský veľvyslanec vo Švajčiarsku Štefan Schill, či biskup Kresťanskej reformovanej cirkvi na Slovensku László Fazekas.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM