Webnoviny - Svet

Hovorca Contadora odmieta stopy po plastifikátore

WEBNOVINY.SK

Španielsky cyklista Alberto Contador. Foto: SITA, AP NEW YORK 5. októbra (WEBNOVINY) – V dopingovom prípade trojnásobného víťaza cyklistických pretekov Tour de France Alberta Contadora sa objavujú ďalšie skutočnosti svedčiace proti jeho verzii o jedle kontaminovanom clenbuterolom. Vo vzorke cyklistovho moču z 20. júla, teda zo dňa pred osudnou dopingovou kontrolou, sa našli stopy po plastifikátore (zmäkčovadle), ktorý sa používa ako prísada pri výrobe plastov. Mohol by to byť zároveň dôkaz toho, že Contador podstúpil transfúziu, pričom jeho vlastná krv s minimálnym množstvom clenbuterolu sa do jeho tela dostala z plastového vaku. Množstvo plastifikátora údajne až osemnásobne prekračovalo bežnú hladinu. Samotný španielsky jazdec vehementne poprel, žeby podstúpil transfúziu krvi pred náročnou horskou etapu na Tour de France, ktorá 22. júla vrcholila na legendárnom kopci Tourmalet a kde dokázal až do cieľa udržať krok s luxemburským vyzývateľom Andym Schleckom.

Medzinárodná cyklistická únia (UCI) už minulý týždeň po clenbuterolovom odhalení Contadora dočasne suspendovala, no jeho hovorca Jacinto Vidarte opätovne uviedol, že v testovanej vzorke sa určite nenašiel žiadny plastifikátor. „Oficiálne ani neoficiálne neviem o žiadnych stopách plastických látok vo vyžiadaných vzorkách. Žiadne plastické vaky sa nenašli a ani neexistovali,“ komentoval Vidarte. O indíciách po zmäkčovadle však nezávisle od seba informovali ešte minulý týždeň francúzsky športový magazín L´Équipe, nemecká televízia ARD a najnovšie aj americký denník New York Times. Anonymný zdroj údajne pre NY Times potvrdil, že zvyšky po plastoch boli identifikované aj v odobratých vzorkách z tela Contadora z predchádzajúcich dní, pričom podľa informácií UCI sa clenbuterol našiel v jeho moči z 21. júla počas voľného dňa na francúzskych cestách. V prípade, že sa preukážu všetky obvinenia, 27-ročný Španiel stratí nárok na tohtoročný tretí titul z Tour de France a čaká ho dvojročná suspendácia. Sám sa už v tejto súvislosti vyjadril, že v takom prípade by zrejme ukončil kariéru.

Contador alebo El Pistolero ako znie prezývka rodáka z Pinta sa zatiaľ nevzdáva a už stihol vyzvať cyklistické autority, aby zmrazili jeho vzorky krvi a moču dovtedy, kým sa nepotvrdí, že bol na tohtoročnej Tour čistý. Experti na krvný doping však jednoznačne pripúšťajú možnosť, že ľudia, ktorí v minulosti podstúpili intravenóznu transfúziu krvi z liečebných dôvodov, ako aj cyklisti, ktorí sa snažili podvádzať s krvným dopingom, boli priamo vystavení zvýšenému výskytu plastifikátora. Všeobecne je známe, že profesionálni jazdci riskujú podstúpenie krvných transfúzií najmä pred náročnými kopcovitými etapami, aby zvýšili odolnosť svojho organizmu v náročných vysokohorských podmienkach. Podľa francúzskeho experta na krvný doping Michela Rieua kombinácia autotransfúzie krvi v kombinácii s mikrodávkami najnovšej generácie krvného dopingu EPO je v cyklistike bežnou záležitosťou. Podľa vedeckej štúdie vyskúšanej španielskymi odborníkmi sa zasa jasne preukázalo, že koncentrácia plastifikátora metabolitov je oveľa vyššia u osôb, ktoré podstupujú krvné transfúzie.

SITA, AP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM