Webnoviny - Svet

Howe Slovensko vytvorí okolo 450 pracovných miest

WEBNOVINY.SK

Zľava: Manažér spoločnosti HOWE Dan Birks a generálny riaditeľ spoločnosti HOWE Slovensko Richard Duda. Foto: SITA/Ivan Fleischer KOŠICE 13. mája (WEBNOVINY) – Spoločnosť Howe Slovensko so sídlom v Košiciach, ktorá dodáva kožené komponenty pre automobilový priemysel, vytvorí viac ako 450 nových pracovných miest. Ako vo štvrtok informovali Dan Birks z materskej austrálskej spoločnosti Howe Leather a generálny riaditeľ spoločnosti Howe Slovensko Richard Duda, koncom minulého roka bola Howe Slovensko nominovaná ako dodávateľ pre viaceré nové projekty, vďaka čomu vznikne niekoľko sto nových pracovných príležitostí. Dodali, že spoločnosť sa už koncom minulého roka dostala na pôvodné objemy výroby, aké dosahovala pred krízou. Duda uviedol, že spoločnosť v najbližších týždňoch zvýši svoj výkon zo 40 tis. na 70 tis. metrov štvorcových kože a neskôr až na dvojnásobok a v roku 2011 až na trojnásobok.

„Bolo nesmierne náročné dostať austrálsku kožu do európskych automobiliek a sme radi, že sa nám podarilo etablovať v priebehu piatich rokov na európskom automobilovom trhu. Nové projekty znamenajú nárast produkcie o tristo percent. Spoločnosť už teraz dosahuje obrat na predkrízovej úrovni v objeme okolo 50 miliónov eur,“ povedal Duda. Podľa neho v tejto chvíli má spoločnosť 220 zamestnancov, pričom už momentálne prebieha nábor nových pracovníkov, ktorý sa pohybuje na úrovni 50 ľudí mesačne, až kým nedosiahne potrebný počet. „Finálny stav je 600 až 750 ľudí,“ spresnil Duda. Dodal, že nábor pracovníkov pre firmu zabezpečujú personálne agentúry na skúšobnú dobu tri mesiace vrátane zaškolenia, potom môžu získať pracovný pomer natrvalo.

Podľa neho sa ukazuje, že súčasné priestory pomaly nestačia a firma bude musieť rozširovať svoje pôsobenie, a tu buď v terajších priestoroch v hnedej zóne na Magnezitárskej ulici v Košiciach, alebo bude realizovať projekt na zelenej lúke. Rozhodnutie padne v krátkom čase. Nepôjde však o veľkú investíciu, technológia stojí niekoľko stotisíc eur, doplnil Duda.

Spoločnosť Howe vznikla v Austrálii pred sto rokmi, na Slovensku pôsobí od roku 2005 a zaradila sa medzi stredne veľkých zamestnávateľov. Je dodávateľom kože a kožených komponentov predovšetkým pre automobilový priemysel. Európska centrála je práve v Košiciach. Spoločnosť má okolo 40 odberateľov v rámci Európy, ktorí odoberajú postrihanú kožu na výrobu poťahov a iných kožených komponentov pre autá. Dodávať budú komponenty napr. aj pre najnovšie Audi A1 a nové menšie SUV Land Rover.

Howe má svoje závody okrem Slovenska v Šanghaji a v Mexiku a jej ročný obrat sa pohyboval vlani na úrovni približne 120 miliónov eur, pričom košický závod sa na ňom podieľa 40 percentami.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM