Webnoviny - Svet

Hráči nastúpili s čistými hlavami a ľahkými nohami

WEBNOVINY.SK

Stanislav Griga Foto: SITA/Martin Medňanský

BRATISLAVA 24. júna (WEBNOVINY) – „Vidíte stalo sa to, čo som pred stretnutím s Talianskom predpovedal. Kormidelník Weiss spolu s ostatnými členmi realizačného tímu dokázali perfektne celému mužstvu vyčistiť hlavy a odbúrať zbytočne vyrobený stres. Tréneri vedeli hráčov do tohto dôležitého zápasu správne motivovať. Nie premotivovať…“ povedal vo štvrtok po zápase Slovensko – Taliansko (3:2) hlavný kouč FK Senica Stanislav Griga.

Odchovanec žilinského futbalu, ktorý si v kariére obliekal dresy Sparty Praha, Feyenoordu Rotterdam a Rapidu Viedeň, tiež poznamenal, že o víťazstve Slovákov nad Talianmi bol presvedčený už od okamihu, ako videl na ihrisku Kucku, Jendriška, Stocha, Štrbu, Zabavníka, Hamšíka.

„Stačilo mi, aby som videl s akými ľahkými nohami hráči okolo Hamšíka na ihrisko vybehli – a vedel som, že to bude tentoraz z našej strany veľmi dobre,“ zdôraznil 34-násobný československý reprezentant a účastník MS 1990 v Taliansku. „Tréneri sa správne rozhodli pre ofenzívne rozostavenie a od prvej chvíle tohto mimoriadne dôležitého duelu vedeli, čo chcú a najmä čo budú hrať. Všetci okolo Weissa vedeli, že v tomto zápase musíme hrať dopredu a útočiť. Musíme Talianom dať gól, respektíve góly. Preto hráči od začiatku začali výborne behať po celej hracej ploche, odvážne išli do každého osobného súboja, nebáli sa ani faulov a tvrdých fyzických atakov od viditeľne zaskočených a rozladených Talianov,“ opisoval autor ôsmich reprezentačných gólov v drese bývalého Československa.

Podľa S. Grigu najmä v pohybe a dôraze sme úradujúcich majstrov sveta z Talianska predstihli v prvom, ale aj v druhom polčase. „V tomto súboji sme hrali dôrazný, fyzicky mimoriadne náročný futbal, ktorý Talianom vôbec nebol po vôli. A hoci sa nevzdávali a o zotrvanie na šampionáte hrali až do poslednej chvíle, až do poslednej sekundy nadstaveného času, zákonite s nami ťahali za kratší koniec,“ pripomenul 48-ročný kormidelník Senice zlomové okamihy štvrtkovej futbalovej drámy v Johannesburgu.

Podľa neho dôležitým momentom zápasu boli aj chvíle, ktoré prišli po dvoch kontaktných góloch Talianov v II. polčase. Slovenskí hráči to „ustáli“ aj zásluhou veľmi dobre fungujúcej obrany a aj s prispením športového šťastia. „Pri každom súboji v našom pokutovom území bolo vidieť, ako si hráči ako Škrtel, Ďurica, Mucha, Zabavník či Pekarík v dôrazných a mnohokrát aj zbytočne prehnaných dueloch verili, ako pred nimi neustupovali, ani sa pred nimi neuhýbali. Na každom z nich bolo vidieť, ako veľmi chceli tento zápas vyhrať, čo sa im k radosti nás všetkých aj podarilo. V súboji s Talianmi – na rozdiel od Nového Zélandu a Paraguaja – mužstvo chcelo hrať útočný futbal. Pri svojom prvom zápase na MS s Novým Zélandom sa tréneri veľmi zamerali na defenzívu. V súboji s Paraguajom naši futbalisti hrali tiež dosť opatrne. Ale teraz to bolo z ich strany úplne iné. Bolo to výborné. Hrali veľký zápas a celému svetu dokázali, že slovenský futbal, ktorý má na svetovom šampionáte historickú premiéru, má aj svoju hráčsku kvalitu. Perfektne zvládnutý zápas s Talianskom je toho jasným dôkazom,“ dodal Stanislav Griga.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM