Webnoviny - Svet

Hráči Toga budú hrať na APN

WEBNOVINY.SK

TogoFoto: SITA/AP

CABINDA 10. januára (WEBNOVINY) – Futbalisti Toga budú hrať na Africkom pohári národov (APN) v Angole. Togská reprezentácia sa rozhodla zmeniť svoje pôvodné rozhodnutie a napriek tragickej udalosti z piatka, keď po nečakanom ataku prišli o život traja členovia ich výpravy, zostať v dejisku afrického šampionátu. Ako je známe, na autobus s hráčmi Toga v regióne Cabinda zaútočila skupina ozbrojených mužov, pravdepodobne pochádzajúcich z neďalekého Konga, zastrelila troch členov výpravy a ďalších deviatich zranila.

„Na pamiatku zosnulých sme sa rozhodli napokon zostať a hrať na turnaji,“ uviedol jeden z hráčov Toga Thomas Dossevi. „Máme všetci zlomené srdcia, už to nebude pre nás zábava. Chceme však ukázať naše cítenie, národné farby a tiež to, že sme chlapi. Toto rozhodnutie sme prijali takmer jednohlasne na skupinovom stretnutí. Angolskí organizátori nás ubezpečili, že opakovaný útok nehrozí a môžeme sa slobodne rozhodnúť, či chceme hrať alebo odísť domov,“ dodal Dossevi, útočník francúzskeho FC Nantes. Svoj prvý zápas na APN 2010 by mali hráči Toga odohrať už v pondelok. Ich súperom by mala byť v B-skupine favorizovaná Ghana. Prípadný posun duelu vzhľadom na tragickú udalosť už zrejme nebude možný. „Sme trochu sklamaní prístupom Africkej futbalovej konfederácie, ktorá nezabezpečila odklad súboja, aby sme mohli pochovať svojich mŕtvych. Necítime dostatočnú podporu,“ vyjadril sa aj za kolegov z tímu Dossevi.

Ešte v sobotu večer oficiálni predstavitelia Toga informovali, že výprava opustí dejisko šampionátu a odletí domov. Vzápätí však L´Equipe priniesol informáciu, že hráči sa rozhodli zostať a hrať citujúc jedného z nich Jacquesa Alaixysa Romaa. „Budeme v pondelok na ihrisku a nastúpime proti Ghane,“ povedal stredopoliar francúzskeho Grenoblu. Ministerský predseda Toga Gilbert Fossoun Houngbo vyhlásil, že vzhľadom na piatkovú tragédiu sa krajina od pondelka na tri dni ponorí do smútku. „Toto je nariadenie vlády,“ uviedol premiér.

Angolčania z piatkového incidentu obvinili separatistickú skupinu FLEC, tá sa následne k útoku prihlásila. Okrem šoféra autobusu prišli o život aj asistent trénera Toga a hovorca národného výberu.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM