Jakub Forgács Regióny Kultúra

Hrad Ľupča získava zašlú slávu a lesk. Klenot regiónu prešiel obnovou za státisíce eur

Za salvy z diel a ukážky stolovania a tanca zo 17. storočia prezentovali železiari ďalšiu etapu obnovy Hradu Ľupča. Vyšla na státisíce eur.

Ilustračný obrázok k článku Hrad Ľupča získava zašlú slávu a lesk. Klenot regiónu prešiel obnovou za státisíce eur
10
Galéria
Zdroj: TASR

Vrátiť lesk a slávu Hradu Ľupča v Slovenskej Ľupči je cieľom majiteľa – spoločnosti Železiarne Podbrezová, ktoré zabezpečujú jeho postupnú obnovu. Na utorkovom večernom podujatí železiari predstavili priebeh projektu „Hrad Ľupča – obnova horného nádvoria“ a program obohatili aj o rekonštrukciu svadobného obradu Františka Vešeléniho a Márie Séči, čestné salvy z diel a tiež o ukážku stolovania a tanca zo 17. storočia.

Na ostatnú etapu obnovy hradu bola použitá suma takmer 600 000 eur, uviedla k projektu Lenka Sotáková. „Výška projektového grantu z finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a štátneho rozpočtu SR bola 478 278 eur. Železiarne Podbrezová spolufinancovali projekt sumou 119 569 eur. Z týchto finančných prostriedkov sa okrem obnovy horného nádvoria podarilo kompletne zreštaurovať a obnoviť aj komnatu Márie Séči s jej predpolím,“ priblížila Sotáková.

Obnova ľupčianskeho hradu prebieha od roku 2002, postupne od opravy striech, cez fortifikačný systém (hradby, brány a bašty), Gizelinho paláca, kamenných dlažieb na dolnom nádvorí, vynovenia kaplnky a najvyššieho poschodia Rubigallovej veže. Obnovou horného nádvoria, novou kamennou dlažbou a zreštaurovaním fasád vznikla ďalšia ucelená zrekonštruovaná časť hradu a vytvorili sa tak podmienky na ďalšie etapy obnovy hradu. Nádvorie, ktoré prešlo úpravami, poskytne priestor pre rozšírenie expozičných priestorov hradného areálu a pre výstavy umelcov.

Obnovu horného nádvoria, ale aj dominantnosť a prestíž hradu účastníkom podujatia, medzi ktorými nechýbali ani zástupcovia veľvyslanectva Nórskeho kráľovstva na Slovensku či Úradu vlády SR a hostiteľ Vladimír Soták, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Železiarní Podbrezová, priblížili filmové dokumenty o hrade a časozberné videá z procesu realizácie projektu.

S obnovou hradu Ľupča sa museli vysporiadať aj architekti
10
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM